MediaMovies - TVΠολιτισμός

Η Αφίσα Ελλάς φέρνει τον κόσμο των κινουμένων σχεδίων στόν Δαναό

Από την Κυριακή, 11 Μαρτίου 2018 και για τέσσερις συνεχόμενες Κυριακές, η ΑΣΙΦΑ ΕΛΛΑΣ – Ελληνική Ένωση Κινουμένων Σχεδίων διοργανώνει μεσημεριανές προβολές κινουμένων σχεδίων από όλον τον κόσμο στον Κινηματογράφο ΔΑΝΑΟΣ (Λ. Κηφισιάς 109, Αθήνα, μετρό: Πανόρμου) με τον γενικό τίτλο “Animation Matinees @ Danaos”, στο πλαίσιο της Δράσης #GreekAnimationRocks.

Όλες οι προβολές αρχίζουν στις 16.00 και έχουν κληθεί τα σημαντικά ελληνικά φεστιβάλ και οι ελληνικές σχολές κινουμένων σχεδίων να παρουσιάσουν τις ταινίες και τους δημιουργούς που διακρίθηκαν στη διάρκεια των προηγούμενων ετών λειτουργίας τους. Έτσι, την Κυριακή, 11 Μαρτίου παρουσιάζονται ανθολογίες μικρού μήκους ταινιών από τα φεστιβάλ Animasyros της Σύρου και Chaniartoon των Χανίων, κυρίως από τη διεθνή παραγωγή. Οι προβολές, πάντως, ξεκινούν με τη στερεοσκοπική (3D) προβολή της ταινίας Αίνιγμα των Αντώνη Ντούσια και Άρη Φατούρου που βραβεύθηκε πέρυσι με το Βραβείο Ίρις Kινούμενων Σχεδίων από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου.

Την Κυριακή, 18 Μαρτίου, τη σκυτάλη παίρνει το διεθνές φεστιβάλ της Αθήνας Animfest, παρουσιάζοντας το έργο του χαρισματικού ισραηλινού δημιουργού και καθηγητή κινουμένων σχεδίων Ρόνι Όρεν και το έργο των φοιτητών του.

Την Κυριακή, 25 Μαρτίου παρουσιάζονται φοιτητικές ταινίες από τέσσερις σχολές που διδάσκουν κινούμενα σχέδια στην Ελλάδα και συγκεκριμένα το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου,  το Τμήμα Αnimation & Interactive Media του ΑΚΤΟ, το Τμήμα Τεχνών Ήχου & Εικόνας του Ιόνιου Πανεπιστημίου και το Τμήμα Γραφιστικής του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής (ΤΕΙ Αθήνας).

Οι προβολές κλείνουν την Κυριακή των Βαΐων, 1 Απριλίου 2018 με παιδικό πρόγραμμα επιλογής του Thessaloniki Animation Festival. Κάθε προβολή έχει διάρκεια δύο ωρών και  γενική είσοδο 5 ευρώ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

11.03.2018,

Animasyros (00:55:04)

Aenigma (Αίνιγμα) | Αντώνης Ντούσσιας και Άρης Φατούρος (3D, 10′, 2016, Ελλάδα)
L’Ogre (Το Τέρας) | Laurène Braibant (2D & 3D Computer Animation, 10′, 2016, Γαλλία)
Matko! (Μητέρα!) | Paulina Ziolkowska (2D, 12′ 15”, 2017, Πολωνία)
L’homme le plus petit du monde (Ο Μικρότερος Άνδρας στον Κόσμο) | Juan Pablo Zaramella (Stop-motion, 1′ 10”, 2017, Γαλλία – Αργεντινή
Race (Αγώνας Δρόμου) | Yan Dan Wong (2D Computer Animation, 2′ 48”, 2016, Ηνωμένο Βασίλειο)
Garden Party (Πάρτι στον Κήπο) | Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon & Lucas Navarro (3D, 6′ 50”, 2016, Γαλλία)
In a Heartbeat (Σε Έναν Κτύπο της Καρδιάς) | Beth David, Esteban Bravo (3D, 4′ 05”, H.Π.Α.)
Tete a Tete (Ενώπιος Ενωπίω) | Natasha Tonkin (Σχέδιο στο χέρι & βίντεο, 7′ 41”, 2017, Ηνωμένο Βασίλειο)
Τaboek | Dario Van Vree (2D Computer Animation, 2′ 44”, 2016, Ολλανδία)

Chaniartoon – Chania Cartoon & Animation Festival (00:58:54)

The Box – Merve Cirisoglu Cotur – Turkey – 2016 – 6′ 48”
Vivat Musketeers! – Anton Diyakov – Russia – 2017 – 7′
The one who tamed clouds – Nicolas Bianco-Levrin – 2017 4′ 30”
Apodrasi – +anima – Greece – 2016 – 6′ 20”
MEMORIAL – Natchapat Drive Jamtaksa,Natthawat Dos Jamtaksa – Thailand -2017 – 5′
Neighbourwood – Eddy Hohf, Fynn Grosse-Bley, Patrik Knittel – Germany – 2016 – 4′
Feedback – Filip Javora, Ondrej Javora – Czech Rebublic – 2016 – 6′ 30”
Temptation – amille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le
GIFT AWAY – Shawy (Jean-Louis) (Pêcheur) – France – 1′ 23”
Petman – Marzie Abrar Paydar – Iran – 4′ 25”
W.A.R.F. – Kylie Trupp – Chile – 2017 5′ 13”
The N.A.P.– adolfo di molfetta – Italy – 2017 – 8′ 15”
Cowboyland – David Stumpf – Slovakia – 4”46”

18.03.2018,

Athens Animfest (01:50:00)

Αφιέρωμα στον Rony Oren και στους φοιτητές του, με προβολή ταινιών και μια ομιλία γνωριμίας με το έργο του σε διάλογο με το κοινό

25.03.2018

Σχολές

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΤΜΣΠΣ (00:22:28)

DPSDE, Χρήστος Δομούζης, 2016, 3D Computer Animation, 0’ 59”
Birth, Δημήτρης Ταμπάκης, 2013, 2D Computer Animation, 1’
Youth, Γενοβέφα Χατζημενοίκου, 2018, 3D Computer Animation, 1’ 06”
Tea Dance, Κατερίνα Δαλεζίου, 2015, 3D Computer Animation, 0’ 57”
Checkmate, Γιώργος Αρμάος, 2015, 3D Computer Animation, 1’ 12”
Office, Κλέλια Πέρρου, 2014, 3D Computer Animation, 0’ 55”
Robunny Tale, Μάξ. Μαλεβίτης / Στ. Βάκα / Ν. Νικολάου, 2016, 3D Computer Animation, 3’ 21”
February & 14, Νένα Κωνσταντινίδου / Αννα-Μαρία Σαρρή, 2017, 3D Computer Animation, 2’ 45”
It’s All Frogs, Παναγιώτης Παγιάτης, 2006, Sand Animation, 1’ 11”
Κοιτούλα, Λουκία Αλιφέρη, 2013, 2D Computer Animation, 3’ 54”
Play Box, dpsd04023, 2009, 2D Computer Animation, 0’ 53”
Yawn of the Metal Head, Στάθης Πλακόπουλος, 2013, 3D Stop Motion Animation, 3’ 15”

ΑΚΤΟ (00:23:02)

Mina, Π. Ζαχαρίου, 3D Computer Animation, 00’ 11”
Do Not Distrurb, Πάνος Αγραφιώτης, 3D Computer Animation, 42’ 12”
The End of the Line, Θοδωρής Κωνσταντινιδης, 2D Animation, 01’ 30”
Painted, Μιχαέλα Κακαρίδη Δεληγιάννη, 2D Animation, 01’ 32”
Apple, Αναστάσιος Ρούμπης, 3D Computer Animation, 02’ 20”
Αnimasyros 10, Γ. Αυγολούπης, Α. Ιωαννιδης, 00’ 49”
Spacesheep, N. Χρυσανθακόπουλος, 2D Computer Animation, 57’ 00”
Wels Trap, Ήβη Γούναρη, 2D Computer Animation, 01’ 14”
Not Even Close, Γ. Θεοδωρίδου, 3D Computer Animation, 02’ 45”
Shivers, Α. Ροδιτάκης, 3D Computer Animation, 01’ 10”
The Journey, Α. Γρηγόρης, 3D Computer Animation, 02’ 28”
11, Λ. Σταματοπούλου, 2D Computer Animation, 02’ 48”
Safe, Α. Ροδιτάκης, 3D Computer Animation, 01’ 54”

ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΤΜΗΜΑ ΤΕΧΝΩΝ ΗΧΟΥ & ΕΙΚΟΝΑΣ (00:23:09)

The Ordeal, Κατερίνα Αβραάμ, 6’ 41”
Living Structures, Δαυίδ Καλτσίδης, 3’ 06”
I am not number, Ναταλία Κόκκινου, 4’ 38”
Ghosts and Spirits, Βασίλης Νούσης 3’ 24”
Αράχνη, Χαρίκλεια Σακελλάρη, 5’ 28”

TEI ΑΘΗΝΑΣ, ΤΜΗΜΑ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗΣ (00:26:41)

Castrum Nasicae, Στράτος Τζαναβάρης, 2D Computer Animation, 4’ 31”
The Gullible Kiss of Mister Patokos, Αλέξανδρος Αποστολάκης, Draw on paper, 5’
Lunancy,, Μιχάλης Βαζίκας, 2016, Puppet Animation, 3’ 17”
The Sempiternal Quest, Πολυξένη Κάτσαρη, 2D Computer Animation, 5’ 20”
The Machine, Ιωάννα Βἀρσου, 2017. 2D-3D Computer Animation, 7’ 56”

01.04.2018

THESSALONIKI ANIMATION FILM FESTIVAL-TAF

Προβολή παιδικού προγράμματος (01:12:30)

The Novice Courtney Scriven, Alejandra Alvarez 3’ 32’’
ON BOARD ! Charline Parisot 1’ 32’’
Twin Islands, Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Lara Cochetel, Raphaël Huot, Fanny Teisson 7’ 18’’
land without evil, Katalin Egely, 3’ 50’’
The adventure of the afternoon, Vance Yang, 7’ 45’
ONLINE, Léa Cousty, 1’ 43’’
Blanket Tale, Maria Kuzmenko, 3’ 29’
Awaker, Filip Diviak, 9’ 31’
Panic!, 5′ 30”
Muco, Julie Oliveira, Aurélie Lise-Anne Van, 4’ 44’’
Soaked, Overloop 5’ 15’’
Le petit Cordonnier, Galaad ALAIS, Terry BONVARD, Charley CARLIER, Romain CISLO, Pierre-Yves LEFEBVRE, Philippe LIM, Benjamin MARIOTTE et Karen NAWFAL, 5’32”
Kong Fu,S. Smith, P.De Carvalho, 4′ 48”
Ballone di Cannone, Frodo Kuipers, Tamara Janke 9′ 00”
A Bumpy Ride, Chang Shu, 2′ 08”
True Colors, Nicole Morciniec, Laura Nitz, 5′ 27”

Tags
Loading...

Related Articles