SHARE

Το La La Land συνεχίζει να σαρώνει σχεδόν όλα τα βραβεία για τα οποία είναι υποψήφιο.

Ολοκληρώθηκε η 70ή απονομή των Βραβείων της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, των γνωστών σε όλους BAFTA. Η τελετή είχε φέτος οικοδεσπότη τον κωμικό Stephen Fry, ο οποίος φυσικά δεν παρέλειψε τα καυστικά του σχόλια περί Donald Trump από το πρώτο κιόλας λεπτό, καθώς με το που ανέβηκε στη σκηνή μετά το εντυπωσιακό νούμερο του Cirque du Soleil, παρουσίασε την πολυβραβευμένη ηθοποιό, Meryl Streep, λέγοντας “Μία από τις καλύτερες ηθοποιούς όλων των εποχών. Μόνο ένας ανόητος θα σκεφτόταν διαφορετικά”.

Όσον αφορά τα βραβεία το La La Land “έφυγε” από την 70η Τελετή των Βραβείων της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου με 5 βραβεία, συμπεριλαμβανομένων της καλύτερης ταινίας, του σκηνοθέτη και της ηθοποιού Α’ γυναικείου ρόλου. Βραβείο Καλύτερου βρετανικού φίλμ πήρε το δυνατό  I, Daniel Blake τού Ken Loach, ενώ μεγάλη εντύπωση προκάλεσε η ταινία Nocturnal Animals, το θρίλερ του Tom Ford, το οποίο ήρθε με εννέα υποψηφιότητες καί έφυγε με άδεια χέρια. Επίσης το Moonlight του Barry Jenkins, η Καλύτερη Δραματική ταινία τών φετινών Χρυσών Σφαιρών, έχασε καί στίς τέσσερις κατηγορίες στίς οποίες ήταν υποψήφιο.

Το ανώτατο τιμητικό βραβείο των Bafta παρέλαβε φέτος ο τεράστιος κωμικός, σεναριογράφος και σκηνοθέτης, Mel Brooks, για τη εξαιρετική του συμβολή στον κινηματογράφο, πού παρ’ όλα τα 90 του χρόνια, (όπως θα δείτε καί στό video), το χιούμορ του παραμένει αστείρευτο.

Ας δούμε όμως αναλυτικά τούς νικητές της 70ης απονομής των βραβείων BAFTA:

Best film:

Winner: La La Land – Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt

Arrival – Dan Levine, Shawn Levy, David Linde, Aaron Ryder
I, Daniel Blake – Rebecca O’Brien
Manchester by the Sea – Lauren Beck, Matt Damon, Chris Moore, Kimberly Steward, Kevin J. Walsh
Moonlight – Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski

Director:

Winner: La La Land – Damien Chazelle

Arrival – Denis Villeneuve
I, Daniel Blake – Ken Loach
Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan
Nocturnal Animals – Tom Ford

Leading actress:

Winner: Emma Stone – La La Land

Amy Adams – Arrival
Emily Blunt – The Girl on the Train
Meryl Streep – Florence Foster Jenkins
Natalie Portman – Jackie

Leading actor:

Winner: Casey Affleck – Manchester by the Sea

Andrew Garfield – Hacksaw Ridge
Jake Gyllenhaal – Nocturnal Animals
Ryan Gosling – La La Land
Viggo Mortensen – Captain Fantastic

Supporting actor:

Winner: Dev Patel – Lion

Aaron Taylor-Johnson – Nocturnal Animals
Hugh Grant – Florence Foster Jenkins
Jeff Bridges – Hell or High Water
Mahershala Ali – Moonlight

Supporting actress:

Winner: Viola Davis – Fences

Hayley Squires – I, Daniel Blake
Michelle Williams – Manchester by the Sea
Naomie Harris – Moonlight
Nicole Kidman – Lion

Outstanding British film:

Winner: I, Daniel Blake – Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty

American Honey – Andrea Arnold, Lars Knudsen, Pouya Shahbazian, Jay Van Hoy
Denial – Mick Jackson, Gary Foster, Russ Krasnoff, David Hare
Fantastic Beasts and Where to Find Them – David Yates, J.K. Rowling, David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram
Notes on Blindness – Peter Middleton, James Spinney, Mike Brett, Jo-Jo Ellison, Steve Jamison
Under the Shadow – Babak Anvari, Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh

Outstanding debut by a British writer, director or producer:

Winner: Under the Shadow – Babak Anvari (Writer/Director), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (Producers)

The Girl with All the Gifts – Mike Carey (Writer), Camille Gatin (Producer)
The Hard Stop – George Amponsah (Writer/Director/Producer), Dionne Walker (Writer/Producer)
Notes on Blindness – Peter Middleton (Writer/Director/Producer), James Spinney (Writer/Director), Jo-Jo Ellison (Producer)
The Pass – John Donnelly (Writer), Ben A. Williams (Director)

Original screenplay:

Winner: Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan

Hell or High Water – Taylor Sheridan
I, Daniel Blake – Paul Laverty
La La Land – Damien Chazelle
Moonlight – Barry Jenkins

Adapted screenplay:

Winner: Lion – Luke Davies

Arrival – Eric Heisserer
Hacksaw Ridge – Robert Schenkkan, Andrew Knight
Hidden Figures – Theodore Melfi, Allison Schroeder
Nocturnal Animals – Tom Ford

Film not in the English language:

Winner: Son of Saul – László Nemes, Gábor Sipos

Dheepan – Jacques Audiard, Pascal Caucheteux
Julieta – Pedro Almodóvar
Mustang – Deniz Gamze Ergüven, Charles Gillibert
Toni Erdmann – Maren Ade, Janine Jackowski

Documentary:

Winner: 13th – Ava Duvernay

The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years – Ron Howard
The Eagle Huntress – Otto Bell, Stacey Reiss
Notes on Blindness – Peter Middleton, James Spinney
Weiner – Josh Kriegman, Elyse Steinberg

Animated film:

Winner: Kubo and the Two Strings – Travis Knight

Finding Dory – Andrew Stanton
Moana – Ron Clements, John Musker
Zootopia – Byron Howard, Rich Moore

Original music:

Winner: La La Land – Justin Hurwitz

Arrival – Jóhann Jóhannsson
Jackie – Mica Levi
Lion – Dustin O’halloran, Hauschka
Nocturnal Animals – Abel Korzeniowski

Cinematography:

Winner: La La Land – Linus Sandgren

Arrival – Bradford Young
Hell or High Water – Giles Nuttgens
Lion – Greig Fraser
Nocturnal Animals – Seamus Mcgarvey

Editing:

Winner: Hacksaw Ridge – John Gilbert

Arrival – Joe Walker
La La Land – Tom Cross
Manchester by the Sea – Jennifer Lame
Nocturnal Animals – Joan Sobel

Production design:

Winner: Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig, Anna Pinnock

Doctor Strange – John Bush, Charles Wood
Hail, Caesar! – Jess Gonchor, Nancy Haigh
La La Land – Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco
Nocturnal Animals – Shane Valentino, Meg Everist

Costume design:

Winner: Jackie – Madeline Fontaine

Allied – Joanna Johnston
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood
Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
La La Land – Mary Zophres

Makeup & hair:

Winner: Florence Foster Jenkins – J. Roy Helland, Daniel Phillips

Doctor Strange – Jeremy Woodhead
Hacksaw Ridge – Shane Thomas
Nocturnal Animals – Donald Mowat, Yolanda Toussieng
Rogue One: A Star Wars Story – Nominees TBC

Sound:

Winner: Arrival – Claude La Haye, Bernard Gariépy Strobl, Sylvain Bellemare

Deepwater Horizon – Mike Prestwood Smith, Dror Mohar, Wylie Stateman, David Wyman
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Niv Adiri, Glenn Freemantle, Simon Hayes, Andy Nelson, Ian Tapp
Hacksaw Ridge – Peter Grace, Robert Mackenzie, Kevin O’Connell, Andy Wright
La La Land – Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Steve A. Morrow, Andy Nelson

Special visual effects:

Winner: The Jungle Book – Robert Legato, Dan Lemmon, Andrew R. Jones, Adam Valdez

Arrival – Louis Morin
Doctor Strange – Richard Bluff, Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Tim Burke, Pablo Grillo, Christian Manz, David Watkins
Rogue One: A Star Wars Story – Neil Corbould, Hal Hickel, Mohen Leo, John Knoll, Nigel Sumner

British short animation:

Winner: A Love Story – Khaled Gad, Anushka Kishani Naanayakkara, Elena Ruscombe-King

The Alan Dimension – Jac Clinch, Jonathan Harbottle, Millie Marsh
Tough – Jennifer Zheng

British short film:

Winner: Home – Shpat Deda, Afolabi Kuti, Daniel Mulloy, Scott O’Donnell

Consumed – Richard John Seymour
Mouth of Hell – Bart Gavigan, Samir Mehanovic, Ailie Smith, Michael Wilson
The Party – Farah Abushwesha, Emmet Fleming, Andrea Harkin, Conor Macneill
Standby – Charlotte Regan, Jack Hannon

EE Rising Star Award (Voted for by the public):

Winner: Tom Holland

Anya Taylor-Joy
Laia Costa
Lucas Hedges
Ruth Negga

Outstanding contribution to British film: Curzon

BAFTA Fellowship: Mel Brooks