SHARE

Ανακοινώθηκε και επίσημα το πρόγραμμα του εορταστικού 70ού Φεστιβάλ Καννών που φέτος διεξάγεται από τις από τις 17 μέχρι και τις 28 Μαΐου. Πρόεδρος της κριτικής επιτροπής θα είναι ο Ισπανός σκηνοθέτης Πέδρο Αλμοδόβαρ, ο οποίος έχει τιμηθεί το 1999 με βραβείο σκηνοθεσίας για τη ταινία Όλα για τη μητέρα μου από τoν θεσμό αυτό,  ενώ η Μόνικα Μπελούτσι θα είναι η οικοδέσποινα των τελετών έναρξης και λήξης του φεστιβάλ.

Μέσα στις ταινίες που θα διαγωνιστούν για το Χρυσό Φοίνικα βλέπουμε  το Killing of a Sacred Deer, τη δεύτερη αγγλόφωνη ταινία του Γιώργου Λάνθιμου μετά το The Lobster, σε συνεργασία ξανά στο σενάριο με τον Ευθύμη Φιλίππου και πρωταγωνιστές τον Κόλιν Φάρελ, τη Νικόλ Κίντμαν και την Αλίσια Σίλβερστόουν.

Αντίπαλοι του Λάνθιμου στα βραβεία θα είναι μεγάλα ονόματα του παγκόσμιου κινηματογράφου, όπως ο Μίκαελ Χάνεκε, ο Τοντ Χέινς και η Σοφία Κόπολα.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα: 

Ταινία Έναρξης

Les Fantômes d’Ismaël του Αρνό Ντεπλεσέν

Εκτός Διαγωνιστικού

Blade of the Immortal του Τακάσι Μίικε

How to Talk to Girls are Parties του Τζον Κάμερον Μίτσελ

Visages, Villages των Ανιές Βαρντά και Tζέι Αρ

Ειδικες Προβολές

Twin Peaks (δύο επεισόδια από το νέο τρίτο κύκλο της σειράς) του Ντέιβιντ Λιντς

Come Swim της Κρίστεν Στιούαρτ (μικρού μήκους)

Top of the Lake: China Girl (ο δεύτερος κύκλος της σειράς) των Τζέιν Κάμπιον και Αριελ Κλαίμαν

24 Frames του Αμπάς Κιαροστάμι

Clair’s Camera του Χονγκ Σανγκ-σου

12 Jours του Ρειμόντ Ντεπαρντόν

An Inconvenient Sequel των Μπόνι Κόεν και Τζον Σενκ

Demons in Paradise του Τζουντ Ράτμαν

Napalm του Κλοντ Λανζμάν

Promised Land του Γιουτζίν Τζαρέκι

Sea Sorrow της Βανέσα Ρεντργκρέιβ

They της Αναχίτα Γκαζβινιζάντε

Μεταμεσονύκτιες Προβολές

Prayer Before Dawn του Ζαν-Στεφάν Σοβέρ

The Merciless του Μπιούν Σουνγκ-Χιούν

The Villainess του Γιουνγκ Μπιούνγκ-Τζιλ

Ενα Κάποιο Βλέμμα (Un Certain Regard)

Barbara του Ματιέ Αμαλρίκ

L’ Atelier του Λοράν Καντέ

Fortunata του Σέρτζιο Καστελίτο

April’s Daughter του Μισέλ Φράνκο

Beauty and the Dogs του Κάουτερ Μπεν Χάνια

Out του Γιόργκι Κρίστοφ

Western του Βαλέσκα Γκρίσεμπαχ

Before we Vanish του Κιγιόσι Κουροσάουα

Dregs του Μοχάμαντ Ρασούλοφ

Jeune Femme της Λεονόρ Σεράιγ

The Desert Bride των Σεσίλια Ατάν και Βαλέρια Πιβάτο

Wind River του Τέιλορ Σέρινταν

The Nature of Time του Καρίμ Μουσαουί

Closeness του Καντεμί Μπαλάγκοφ

Directions του Στεφάν Κομαντάρεφ