«Παλικαρίσια» ισοπαλία για Περού κόντρα σε Ισημερινό (vids)

Το Περού κατάφερε να πάρει την ισοπαλία κόντρα στον Ισημερινό (2-2) και να αποκτάει προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα.

Ο Ισημερινός ήθελε την νίκη για να «κλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα και φάνηκε να φτάνει κοντά, όταν προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος μετά από το αυτογκόλ του Τάπια στο 23ο και το γκολ του Πρεσιάντο στο 47ο λεπτό. Αλλά το Περού αντέδρασε μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος, αρχικά μειώνοντας με τον Λαπαντούλα στο 49ο λεπτό και ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Καρίγιο στο 54ο λεπτό.

Ο Ισημερινός πάλεψε για το 3-2, είχε ευκαιρίες αλλά το Περού κράτησε τον βαθμό.

Το Περού είναι στην 3η θέση του ομίλου με 4 βαθμούς, ο Ισημερινός στην 4η με 2 βαθμούς, όσους και η Βενεζουέλα. Την τελευταία αγωνιστική το Περού παίζει με την Βενεζουέλα ενώ ο Ισημερινός με την Βραζιλία.