“Έσπασε το ρόδι” ο Κολοσσός Ρόδου 77-62 το Λαύριο

allstarbasket.gr

Την πρώτη του φετινή νίκη, μετά από δύο ήττες στην Stoiximan Basket League πέτυχε το Σάββατο ο Κολοσσός που επικράτησε με 77-62 Λαυρίου για την 4η αγωνιστική, στη Ρόδο.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κυριάρχησε στα 12 τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου έκανε επιμέρους σκορ 23-8, καθώς με 2:26 για τα 30:00 το σκορ ήταν ισόπαλο 54-54!

Όμως οι Ντέιβις-Γερομιχαλός φορτώθηκαν με φάουλ κι έπρεπε να προφυλαχθούν κι έτσι η δύναμη του Κολοσσού στη ρακέτα έγειρε την πλάστιγγα.

Ο Κολοσσός έκανε 12-0 σερί, μετά το 54-54, το Λαύριο χρειάστηκε 7,5 λεπτά για να σκοράρει, με τον Μουράτο κι η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους, 77-60 πριν από το τελικό 77-62.

Ο Κερέμ Καντέρ (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 23  πόντους με 8/12 δίποντα, ενώ 20/30 ήταν συνολικά τα δίποντα των γηπεδούχων και 41-22 τα ριμπάουντ!

Ο Μιχάιλο Άντριτς πρόσθεσε 15 πόντους για τους νικητές που έπαιξαν δίχως τον Λάιλ, ο οποίος αποχώρησε μετά από παράπτωμα από τη Ρόδο!

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος ήταν εξαιρετικός καθοδηγητής με 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 πόντους όταν στο τέλος έκανε 2/2 προσπάθειες!

Ο Ντέβιν Ντέιβις

Το Λαύριο έπαιξε χωρίς τον νεοαποκτηθή Σον Έβανς, στηρίχτηκε στον Ντέιβις (19π, οι 17 έως το 54-54 και το 4ο φάουλ του) , 11 πόντους πέτυχε ο Άλστον και 9 ο Γερομιχαλός.

Το Λαύριο είχε 9/28 τρίποντα στον πρώτο επίσημο αγώνα του στη σεζόν, και πρώτο μετά από οκτώ μήνες!

Είχε να αγωνιστεί από τις 7 Μαρτίου 2020, και τον αγώνα της 20ής αγωνιστικής της προηγούμενης σεζόν με τον Πανιώνιο!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62