Αρμάνι Μιλάνο-Μπάγερν Μονάχου 79-78: ΛεΝτέι at the buzzer! (vids)

Συγκλονιστικό φινάλε είχε ο πρώτος αγώνας των playoffs μεταξύ Αρμάνι ΜιλάνοΜπάγερν Μονάχου όπου οι Ιταλοί νίκησαν με 79-78 με καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι στη λήξη!

Το προβάδισμα άλλαξε δύο φορές με… 1,2 δεύτερα για τη λήξη!

Ο Τζέιμς Γκιστ πέτυχε ένα ζευγάρι βολών για το 77-78 με 1,2 δεύτερα! Μετά από τάιμ άουτ, ο Μάλκολμ Ντιλέινι έκανε την επαναφορά και με back door πάσα, ο ΛεΝτέι πέτυχε το νικητήριο καλάθι!

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι

Νωρίτερα, με 36 δεύτερα για το τέλος, το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε μετατρέψει το 67-73 του 36:03 σε 77-74!

allstarbasket.gr

Ο Ισπανός πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο και ήταν μεταξύ των βασικών πρωταγωνιστών της ανατροπής των Ιταλών!

Διότι η καταπληκτική Μπάγερν Μονάχου, προηγήθηκε έως και 19 πόντους διαφορά (40-21) στο πρώτο ημίχρονο (44-27) και με την καλή της άμυνα κρατούσε σε απόσταση την ομάδα του Μεσίνα!

Κι όλα αυτά ενώ είχε χάσει από νωρίς τον Γουάιλερ Μπαμπ με τραυματισμό κι ενώ ο Γουέιντ Μπάλντγουιν ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό (2/10 σουτ).

Είχε όμως έναν απίθανο Ντι Τζέι Σίλι (23π με 5/5 τρίποντα), βρήκε λύσεις με τους Τζόνσον-Σίγκο κι έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα.

Ο Ζακ ΛεΝτέι όμως, πέτυχε 15 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, 9 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον Ροντρίγκεθ γλίτωσαν τους Ιταλούς από ήττα με το “καλημέρα”!

allstarbasket.grΗ Μπάγερν αγκάλιασε τη νίκη και λίγο πιο ήρεμος πνευματικά να είναι ο Μπάλντγουιν ενδεχομένως να μην είχε φτάσει στην τελευταία φάση με το έξυπνο Play στην επαναφορά της Αρμάνι στη λήξη!

Δείτε τις εναλλαγές σκορ και συναισθημάτων, στα 50 τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78