Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης: Οι αριθμοί του αγώνα

Χρήσιμες πληροφορίες ενόψει του αγώνα Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας παρουσιάζει η επίσημη ιστοσελίδα της Super League

Αναλυτικά το κείμενο από το επίσημο σάιτ της διοργανώτριας αρχής

Αν και του λείπει η σταθερότητα σε αποτελέσματα, ο Ατρόμητος είναι έκτος στη βαθμολογία και θα επιδιώξει να ενισχύσει τη θέση του.

Βέβαια κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο, όπως και αυτό με τον Απόλλωνα, που δεν έχει δει βαθμό στα πέντε τελευταία παιχνίδια του.

Ο Ατρόμητος

Ισορροπία σε αποτελέσματα αναζητά ο Ατρόμητος, που ως τώρα δεν την έχει με εναλλαγή στις εντυπώσεις.

Νίκησε τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, αφού αμέσως πριν είχε χάσει στην έδρα του από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στα τελευταία πέντε έχει νίκες ήττες εναλλάξ, όπου σκοράρει μόνο η ομάδα που νικά.

Εντός έδρας έχασε το πρώτο παιχνίδι με το Βόλο και το τελευταίο με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού ενδιάμεσα είχε νικήσει ΑΕΚ και Παναιτωλικό. Δεν έχει δηλαδή ισοπαλία στην έδρα του.

Έχει δεχτεί ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε όλο το πρωτάθλημα, αυτό στην έδρα του από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Έχει δεχτεί άλλα δέκα στο δεύτερο ημίχρονο.

Είναι μια από τις πέντε ομάδες, που έχουν παίξει ως τώρα και τα οκτώ παιχνίδια τους.

Ήταν έβδομος στο περσινό πρωτάθλημα κατά την κανονική περίοδο, αλλά έχασε μια θέση στα πλέι άουτ, αφού τον ξεπέρασε ο Αστέρας Τρίπολης.

Ο Απόλλων Σμύρνης

Ξεκίνησε με νίκη επί της ΑΕΛ το πρωτάθλημα, αλλά έχει χάσει και τα πέντε επόμενα παιχνίδια.

Ως τώρα έχει προηγηθεί μόνο για πέντε λεπτά, στις καθυστερήσεις του αγώνα με την ΑΕΛ. Έχει πετύχει τρία γκολ, όλα στην έδρα του και ένα σε κάθε παιχνίδι.

Δεν έχει ισοπαλία στα 12 τελευταία της Super League, έχοντας χάσει τα 11 από αυτά, ενώ έχει και τη νίκη επί της ΑΕΛ.

Εκτός έδρας έχει χάσει και τα επτά τελευταία στη Super League, τρία φέτος και άλλα τέσσερα πριν υποβιβαστεί το 2019.

Η τελευταία του νίκη ήταν τον Φεβρουάριο του 2019 στη Νέα Σμύρνη.

Δεν έχει ισοπαλία εκτός έδρας στα 13 τελευταία, με 12 ήττες και μια νίκη, μετά το 0-0 στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ το Νοέμβριο του 2018.

Μεταξύ τους

Έχουν περάσει πάνω από 40 χρόνια, από τότε που ο Απόλλων νίκησε τον Ατρόμητο στην Α’ Εθνική και 15 χρόνια από τότε που τον νίκησε σε επίσημο αγώνα.

Στα χρόνια της Super League ο Ατρόμητος έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες σε έξι παιχνίδια. Μάλιστα έχει κερδίσει άλλα δύο για το Κύπελλο.

Η προηγούμενη συνύπαρξή τους στη μεγάλη κατηγορία είχε πρωταγωνιστή τον Απόλλωνα. Από το 1975 ως το 1981 σε έξι παιχνίδια είχαν τέσσερις ισοπαλίες και ο Απόλλων είχε δύο νίκες. Η τελευταία του ήταν στις 7 Σεπτεμβρίου 1980, 2-1 (19’ Πετρινιώτης, 54’ Γεωργάρας – 23’ Κάπουας).

Στο Περιστέρι ο Απόλλων έχει καταφέρει να πάρει τέσσερις ισοπαλίες σε έξι επισκέψεις, αλλά δεν έχει νικήσει ποτέ.

Για όλες τις διοργανώσεις έχει κερδίσει για τελευταία φορά τον Απρίλιο του 2005 2-1 (15’ πέναλτι Μπουκαρμπέλ, 85’ σουτ Γαζής – 32’ σουτ Ράπτης) στη Ριζούπολη και στο Περιστέρι στην ίδια σεζόν το Νοέμβριο του 2004 με 1-0 (90’ κεφαλιά Σαρακατσάνος). Ήταν αγώνες της Β’ Εθνικής.