Επέστρεψε στις νίκες η Φενέρμπαχτσε, 100-92 την Αρμάνι Μιλάνο

Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία σημαντική νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 100-92, στην Ιταλία, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Τούρκοι επέστρεψαν στις νίκες, αφού η Εφές τους σταμάτησε μετά από 10 συνεχόμενες κι έφτασαν στο 16-11, παραμένοντας στην 8η θέση, ενώ η Αρμάνι είναι στο 17-10, τρίτη!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 28-24 χάρη στον Πάντερ (8π. στο πρώτο δεκάλεπτο) ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν στηρίξει περισσότερο το παιχνίδι τους, στους Ντουβερίογλου και Ντε Κολό οι οποίοι σημείωσαν από 7 πόντους ο καθένας σ’ εκείνο το χρονικό διάστημα.

Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε όμως, και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ μρ 39-33.

Με επιμέρους 13-2 η Φενέρ γύρισε το παιχνίδι (41-46 στο 18′) χωρίς όμως να υπάρξει και συνέχεια. Αντί να διατηρήσουν τα ηνία στο σκορ, είδαν τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε διαδοχικές επιθέσεις και με… δικό τους 11-4 έκλεισαν το ημίχρονο στο 52-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ είχε τον Λορέντζο Μπράουν σε εξαιρετική κατάσταση, με τον Αμερικανό να σημειώνει 12 πόντους με 3/3 τρίποντα!

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για τα καλά μπροστά, καθώς προηγήθηκαν με 9 πόντους στο 30′ (78-69) και έφτασαν και στο +11 (69-80) ένα λεπτό αργότερα.

Η Αρμάνι όσο και αν προσπάθησε να γυρίσει το ματς, δεν τα κατάφερε. Μπορεί να πλησίασε στους τέσσερις πόντους στο 38′ (88-92) αλλά η τουρκική ομάδα «απάντησε» με 5-0 σερί (88-97) και έριξε τους τίτλους τέλους του ματς.

O Γιαν Βέσελι έχασε για δύο ασίστ το triple double με συγκλονιστική εμφάνιση, 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό είχε 20 πόντους και ο Λορένζο Μπράουν 18 για τους νικητές.