Εύκολη νίκη και +7 η Ίντερ

Η Ίντερ μετά την εμφατική νίκη στο ντέρμπι με τη Μίλαν, επικράτησε και της Τζένοα με 3-0 και πλέον βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας (+7) από τους «ροσονέρι».

Με πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου (ξανά) η Ίντερ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στην Τζένοα εντός έδρας και πήρε πολύ εύκολη νίκη φτάνοντας τα πέντε σερί τρίποντα.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Βέλγος επιθετικός έφυγε στην αντεπίθεση και με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Περίν για το 1-0. Η Ίντερ «έπνιξε» τη Τζένοα που δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία της και μέσα σε έντεκα λεπτά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Λουκάκου μετά το γκολ, είχε και ασίστ στον Νταρμιάν για το 2-0 στο 69ο λεπτό, ενώ ο Σάντσες που μπήκε ως αλλαγή στο 76′ τέσσερα λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με ωραία κεφαλιά και για πρώτη φορά η ομάδα του Κόντε επικράτησε έξι συνεχόμενα παιχνίδια της ομάδας της Γένοβας χωρίς καν να δεχθεί γκολ.