Η Μπασκόνια 76-63 τη Ρεάλ Μαδρίτης, στην παράταση η Αρμάνι στο Μόναχο

allstarbasket.gr

Η Μπασκόνια νίκησε στο ισπανικό ντέρμπι της πρεμιέρας της Euroleague με 76-63 τη Ρεάλ Μαδρίτης! Την ίδια ώρα, η Αρμάνι Μιλάνο χρειάστηκε 45 λεπτά για να λυγίσει με 81-79 την Μπάγερν στο Μόναχο.

Ο Πιέρια Χένρι με τον Άλεκ Πίτερς, έκαναν τη δουλειά στην επίθεση με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα και η Μπασκόνια νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 76-63 στη Βιτόρια, στην πρώτη αγωνιστική της νέας Euroleague.

Η άμυνα της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και οι απουσίες της Ρεάλ Μαδρίτης, ουσιαστικά έκριναν την τύχη του αγώνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε 17 λάθη, είχε 9/28 τρίποντα, κάτω από 50% στα δίποντα και φυσιολογικά ηττήθηκε.

Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Πάμπλο Λάσο με 17 πόντους, αλλά 2/8 τρίποντα.

Στο Μόναχο η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 81-79 στην παράταση (κ.α. 70-70) με τον Σαβόν Σιλντς να χάνει τρίποντο στη λήξη της κανονικής δάρκειας για τους Ιταλούς και τον Γουέιντ Μπάλντγουιν τρίποντο στη λήξη της παράτασης για τους Γερμανούς.

Μάλκομ Ντιλέινι

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 17 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών και ο Κάιλ Χάινς δεύτερος -και τελευταίος- διψήφιος σκόρερ τους, με 16 πόντους.