Η Μπασκόνια 82-71, έσπασε το αήττητο της Μπαρτσελόνα (pics)

allstarbasket.gr

Η Μπασκόνια υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην πρώτη της ήττα στη Liga Endesa το βράδυ της Κυριακής (18/10) με 82-71 στη Βιτόρια.

Πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 31-18 στην τρίτη περίοδο με 10 από τους 19 πόντους του Ρόκας Γκιεντράιτις και με στοιχειωδώς καλή άμυνα, κράτησε πολύ χαμηλά στην Μπαρτσελόνα στο σκορ.

Οι Καταλανοί που έπαιζαν δίχως τον ασθενή με κορονοϊό, Νίκολα Μίροτιτς, αλλά είχαν τον Αμπρίνες στη σύνθεσή τους, “έσπασαν” τα στεφάνια της Φερνάντο Μπουέσα Αρένα με 3/16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έχασαν εννέα συνεχόμενα σουτ στο τέλος, πριν μειώσει ο Καλάθης στο 82-71!

Ο Έλληνας γκαρντ της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε 9 πόντους με 4/10 σουτ, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα ήταν ο Ερτέλ με 15 πόντους. Άλλους 10 πέτυχε ο Μπράντον Ντέιβις.

Ο Ακίλε Πολονάρα πέτυχε 16 πόντους για την Μπασκόνια (συν 8 ριμπάουντ), 12 πέτυχε ο Βιλντόσα με 6 ασίστ, 11 ο Ντράγκιτς (κεντρική φωτό) και 9 πόντους με 10 ριμπάουντ συν τρεις ασίστ είχε ο Τζεκίρι.

Η Μπασκόνια πήγε το ρεκόρ της στο 4-2, η Μπαρτσελόνα έπεσε στο 3-1, κι ενώ χρωστάει δύο αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-40, 70-58, 82-71