Μεγάλο διπλό και κορυφή η Γρανάδα στον όμιλο του ΠΑΟΚ – Ανατροπή η Αρσεναλ, κάζο για Νάπολι (Vid) | Sportdog Team

Europa League: Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Γρανάδα στον όμιλο στον οποίο συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ. Το ισπανικό club πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας του σε φάση ομίλων στην Ευρώπη καθώς αν και έχανε από την PSV, βρήκε τον τρόπο να κάνει την ανατροπή και να πάρει κεφάλι στο group, αφού ο Δικέφαλος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Ομόνοια στην Τούμπα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μάριο Γκέτσε με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς, όμως τα πράγματα πήγαν τέλεια για την Γρανάδα στην επανάληψη. Στο 57’ο Χόρχε Μολίνα από κοντά από το δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-1 για να χαρίσει τη νίκη στο 66’ ο Μάτσις με ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ με σουτ στο παραθυράκι από πλάγια θέση εκτός περιοχής (1-2).

Στα άλλα ματς, ξεχωρίζει η 6άρα της Λεβερκούζεν κόντρα στην Νις (6-2), ενώ καλά πήγαν τα πράγματα για Αρσεναλ και Ρόμα. Οι Λονδρέζοι ήταν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ταξιάρχη Φούντα στην Αυστρία από την Ραπίντ Βιέννης, όμως στο φινάλε με Νταβίντ Λουίζ και Ομπαμεγιάνγκ πήραν το διπλό με 1-2, σκορ με το οποίο νίκησε και η Ρόμα στην Ελβετία με ανατροπή την Γιουνγκ Μπόις. Η άλλη ιταλική, η Νάπολι, έκανε κακή εμφάνιση και έχασε στην έδρα της από την Αλκμααρ (0-1), ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ «σκότωσε» στο 90’ την Ριέκα στην Κροατία (0-1). Νίκες σημείωσαν επίσης Μπενφίκα και Ρέιντζερς.