Με Σλούκα-Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός 89-87 στην παράταση τη Μακάμπι (pics)

allstarbasket.gr

Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα και καθοριστικούς, τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη και τον Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση τη Μακάμπι Τελ Αβίβ  με 89-87 (κ.α 73-73) το βράδυ της Τρίτης σε μια αποφασιστικής σημασίας νίκη στη Euroleague!

O Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 10-8 αφήνοντας πολύ πίσω τη Μακάμπι στο 8-11, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει double double με 21 πόντους και 11 ασίστ!

Τεράστια ήταν η συμβολή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη με ρεκόρ καριέρας τους 13 πόντους ενώ μεγάλα σουτ στα πιο κρίσιμα σημεία πέτυχε ο Σάσα Βεζένκοφ (8π.)

Η εξέλιξη του αγώνα

Η άμυνα της Μακάμπι έπαιξε τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο μέρος κι ειδικά στην πρώτη περίοδο.

Δεν έδωσε ελεύθερα σουτ στον Ολυμπιακό, πίεσε Σλούκα και Σπανούλη και η ελληνική ομάδα σκόραρε με δυσκολία και κυρίως, με πολλή προσπάθεια ατομικά, καθώς οι συνεργασίες δεν έβγαιναν, όπως μαρτυρούν οι 5 ασίστ του Ολυμπιακού στο πρώτο 20άλεπτο.

Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο (18-13) σκόραραν μόνο ο Πρίντεζης (9π.) και ο Χαραλαμπόπουλος (4π.).

Ο ΜακΚίσικ έδωσε πνοή στη δεύτερη περίοδο με 8 πόντους, ο Σλούκας βρήκε το πρώτο του εύστοχο σουτ μετά από 17:15 αγώνα, αλλά ήταν το τρίποντο που έκανε τη διαφορά.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε δύο φορές με 9 πόντους, 37-28 και 40-31 χάρη στα τρίποντα που στο ημίχρονο ήταν 5/10 για τους γηπεδούχους, 1/8 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Γουίλμπεκιν με τον Μπράιαντ κουβάλησαν επιθετικά τη Μακάμπι σε αυτό το διάστημα ενώ κι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσε λύσεις.

Ήταν όμως η σειρά του Ολυμπιακού να πάρει άριστα στην άμυνα, στην τρίτη περίοδο, όταν δυσκόλεψε τη διαδρομή της Μακάμπι προς το καλάθι του. Ισοφάρισε με 7-0 σε 40-40 και με τον Κώστα Σλούκα να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο, προσπέρασε για πρώτη φορά 49-48 με 3:05 για τα 30:00.

Ήταν ένα κρίσιμο σημείο, διότι στις τρεις επόμενες επιθέσεις του, οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν ισάριθμα λάθη: Λάθος, βήματα, επιθετικό φάουλ.

Κι έμοιαζε με χαμένη ευκαιρία, διότι με άποντο σε αυτή την περίοδο τον Γουίλμπεκιν, την ομάδα του Σφαιρόπουλου να ‘χει 6 λάθη και 0/5 τρίποντα, ο Ολυμπιακός έμεινε τρεις πόντους πίσω, 55-52.

Ο Σλούκας όμως είχε βρει ρυθμό, σκόραρε, έδινε ασίστ και ο Ολυμπιακός προσπέρασε πάλι με 60-57. Συμβολή στο διάστημα αυτό είχε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος έδωσε -και- την ασίστ για το πρώτο καλάθι του Βεζένκοφ στη βραδιά. Ήταν όμως ένα τρίποντο που έστειλε τον Ολυμπιακό στο +4, 65-61 με 3:20 για το τέλος!

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους για να βάλει πάλι τη Μακάμπι μπροστά, με 69-67 και το θρίλερ βρισκόταν σε πλήρη εξέλιξη.

Δύο λάθος επιλογές του ΜακΚίσικ, μια στην άμυνα να παίξει under τον Γουίλμπεκιν που πέτυχε το τρίποντο, συν τη βιαστική επίθεση που ακολούθησε έδωσε, τον πρώτο λόγο στους Ισραηλινούς.

Με δύο βολές του Χάντερ, προηγήθηκαν 71-67 στα 59”, αλλά ο Μάρτιν μείωσε στο 71-69 στα 48”.

Ο Βεζένκοφ ισοφάρισε 71-71 με ένα ζευγάρι βολών στα 24”, οι Ισραηλινοί είχαν 2/4 βολές για το 73-71 και ο Κώστας Σλούκας έστειλε τον αγώνα στην παράταση με δύο βολές στα 2,9 δευτερόλεπτα!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τρεις πόντους στο επιπλέον πεντάλεπτο, 78-75 με 3:03 για την ολοκλήρωσή του. Ο Λαρεντζάκης συνέχισε να έχει καταλυτικό ρόλο καθώς με τρίποντο έκανε το 83-81 και στην άμυνα πήρε επιθετικό φάουλ από τον Καλοϊάρο.

Κι ο Βεζένκοφ με μια ακόμα ασίστ του Σλούκα, την 11η, έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5, 86-81 με νέο τρίποντο στα 52”!

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Οθέλο Χάντερ, κράτησε ζωντανή τη Μακάμπι μέχρι τέλους, πετυχαίνοντας τους επτά τελευταίους πόντους της και μειώνοντας στο 85-86.

Ο Λαρεντζάκης στα 10 δεύτερα κέρδισε το φάουλ κι έκανε το 88-85. Οι διαιτητές έδωσαν τρεις βολές στον Γουίλμπεκιν σε φάουλ που του ‘κανε ο Σλούκας πίσω από το κέντρο στα 7”, σε μια απόφαση που αμφισβήτησε έντονα ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες του!

Ο Αμερικανός είχε 2/3 βολές (87-88) και στα 3,5 πάλι ο Λαρεντζάκης πήγε στη γραμμή των βολών. Με 1/2 έγραψε το 89-87 που ήταν και το τελικό σκορ της πολύ σημαντικής νίκης του Ολυμπιακού στο Ισραήλ αφού ο Μπράιαντ έχασε το σουτ από το κέντρο, αν και βρήκε, ταμπλό και στεφάνη!

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73, (κ.α.) , 89-87 (παρ.)