Μπαρτσελόνα-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 74-76: Break με Πάνγκος και Ρίβερς! (vid&pics)

Το πρώτο break στα playoffs της Euroleague, έγινε το βράδυ της Τετάρτης (21/04) όπου η 8η της κανονικής περιόδου Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, νίκησε την πρώτη Μπαρτσελόνα με 76-74 στο Παλάου Μπλαουγκράνα!

Η νυν ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε τη ζημιά στην πρώτη του “αγάπη” όπου δούλεψε 8,5 χρόνια με τον άλλοτε “μπλαουγκράνα’ επίσης, Κέβιν Πάνγκος να είναι ο ρυθμιστής του αγώνα!

Ο Καναδός γκαρντ πέτυχε 19 πόντους, 14 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι πέντε τελευταίοι του στη Δ’ περίοδο, έκριναν τον αγώνα!

Πρώτα το τρίποντο για το 71-68 της Ζενίτ στα 2:14 όταν η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε 68-68 και κυρίως, με το αριστερό λέι απ στα 10 δεύτερα για τη λήξη, όταν ο Ντέιβις είχε φέρει πάλι το παιχνίδι στα ίσια, 74-74.

allstarbasket.gr

Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, απέναντι στις δύο καλύτερες άμυνες της διοργάνωσης με τη Ζενίτ να κάνει ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε 48-34 ενώ είχε φτάσει και στο +17.

Ήταν ένα διάστημα όπου ο Πάνγκος είχε 14 πόντους, 6 ασίστ και 24 αξιολόγηση!

Σε ένα ημίχρονο.

Η άστοχη Μπαρτσελόνα του πρώτου ημιχρόνου, κυρίως μέσα στη ρακέτα, έγινε πιο σκληρή στο δεύτερο μισό, κατέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά της ρωσικής ομάδας είδικά από τα 6,75.

Και με τον Μπράντον Ντέιβις να πρωταγωνιστεί στην επίθεση όχι μόνο γύρισε από το -17 αλλά προσπέρασε 72-71 με συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού που για πρώτη φορά στην καριέρα του, πέτυχε 2 τρίποντα σε έναν αγώνα!

allstarbasket.grΕίναι ενδεικτικό ότι φέτος είχε 1/6 σε όλη τη διοργάνωση!

Ο πολύπειρος Κέι Σι Ρίβερς (11π.) με καθοριστικό τρίποντο έκανε το 72-74, πριν ισοφαρίσει πάλι ο Ντέιβις με κάρφωμα στο 74-74!

Ο Χίγκινς, ίσως κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης σε τέταρτο δεκάλεπτο, αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος, με τον Μπλακ να κερδίζει το φάουλ στα 1,8 δεύτερα! Αφού έχασε την πρώτη, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη και δεν υπήρχε χρόνος για τίποτε άλλο στην Μπαρτσελόνα με τη Ζενίτ να κάνει ένα τεράστιο break!

O Νικ Καλάθης είχε καλή παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το πολύ κακό πρώτο, έφτασε στις 1.500 ασίστ καριέρας, μόνος δεύτερος πίσω από τον Βασίλη Σπανούλη.

allstarbasket.grΟ Μίροτιτς (10π.) ήταν νευρικός, με κακές αποφάσεις, ενώ ο Γκασόλ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, τρίποντο αλλά έπαιξε μόλις 4:46. Ο Κούριτς πρόσφερε 12 πόντους στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Στους 12 για τη Ζενίτ έφτασε ο Τόμας, ενώ τραυματίστηκε με διάστρεμμα ο Γκουντάιτις και προστέθηκε στη λίστα με τον all around Πονίτκα, που δεν έπαιξε!

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Πάνγκος και το άστοχο τρίποντο του Χίκγινς στο φινάλε του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 21-21,  34-48, 54-61, 74-76