Μόνο δεύτερο με Γκρέι το Περιστέρι 75-71 τον Ηρακλή στην παράταση!

Στίβεν Γκρέι

Την τέταρτη νίκη του σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος πέτυχε το Περιστέρι (4-1) του “καυτού” Στίβεν Γκρέι (26π. με 6/11 τρίποντα), το οποίο λύγισε στο Ιβανώφειο με 75-71 τον Ηρακλή (3-2) στην παράταση, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη αγωνίστηκε χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος οδεύει προς τον Ιωνικό Hellenic Coin, όμως ο Στίβεν Γκρέι ήταν ξανά απολαυστικός και καθοριστικός!

Οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο ρεκόρ πριν τη σημερινή τους αναμέτρηση (3-1), όμως το Περιστέρι έφτασε στη νίκη και έμεινε μόνο δεύτερο με 4-1, πίσω από την πρωτοπόρο και αήττητη ΑΕΚ (4-0).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προερχόταν από δύο διαδοχικές νίκες επί του Ιωνικού Hellenic Coin και του Κολοσσού H Hotels, όμως σήμερα δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ηρακλής-Περιστέρι

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τον Ηρακλή να προηγείται με 9 πόντους διαφορά (15-6, 18-9), όμως να κερδίζει μόλις με τρεις πόντους (18-15) το πρώτο δεκάλεπτο και το Περιστέρι με το ίδιο ακριβώς επιμέρους σκορ (15-18), το δεύτερο. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 33-33 με τις άμυνες των δύο ομάδων να κυριαρχούν έναντι των επιθέσεων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ηρακλής πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 53-47 στο 30′, με τον Χάνλαν να φτάνει τους 11 πόντους, όσους είχε μέχρι εκείνο το σημείο και ο Γκρέι για το Περιστέρι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και αυτό για… γερά νεύρα, ο Γκρέι ισοφάρισε 60-60 με τρίποντο 1’44” πριν το τέλος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Στην παράταση, ο Στίβεν Γκρέι ήταν καθοριστικός με δύο clutch τρίποντα και μια κρίσιμη βολή, έφτασε τους 26 πόντους και οδήγησε το Περιστέρι σε ένα σπουδαίο “διπλό” με το τελικό 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.δ), 71-75 (παρ.)