Ο Λοβ έληξε… ισόπαλο 79-79 το φιλικό Λάρισας-ΠΑΟΚ

allstarbasket.gr

Με τρίποντο του  Ζερμέιν Λοβ στη λήξη, Λάρισα και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν… ισόπαλοι 79-79 σε φιλικό αγώνα που έγινε το Σάββατο στο κλειστό της Νεάπολης Λάρισας.

Λίγες ημέρες μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση στο Κύπελλο Ελλάδας, όπου ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με  93-71 στο PAOK Sports Arena, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά στον τελευταίο φιλικό αγώνα πριν από την έναρξη της Basket League.

Αυτή τη φορά η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 21-9 μετά από 7:41 αγώνα.

Στο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους, 28-13, αλλά ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά στη συνέχεια. Ο Άλαν Χέρντον πέτυχε 10 πόντους στη β’ περίοδο όπου η ομάδα του Κώστα Μέξα μείωσε έως το 37-31.

Η διαφορά έφτασε πάλι στους 15 πόντους στην αρχή της τρίτης περιόδου (48-33), αλλά ο Ζερμέιν Λοβ πήρε το όπλο του και οδήγησε την ομάδα του, πρώτα σε 8-0 σερί και μετά σε επιμέρους σκορ 25-7! Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 58-55 λίγο πριν από τα 30:00 (57-58) με τον Λοβ να έχει 15 πόντους στην τρίτη περίοδο!

Με δύο τρίποντα του κορυφαίου της Λάρισας, Κώστα Παπαδάκη ( 17π. με 5 τρίποντα) στο τέλος, η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ προηγήθηκε με 77-71, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε απόσταση ενός σουτ.

Το βρήκε στη λήξη, πάλι από τα χέρια του Λοβ (27 πόντοι) και έτσι το τελικό σκορ καταγράφηκε το ισόπαλο 79-79 αφού οι δύο ομάδες δεν ήθελαν να παίξουν παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-33, 57-58, 79-79

ΛΑΡΙΣΑ BREAD FACTORY:  Μπράουν  11 (2), Γκούντγουιν  17, Γουέμπ  9 (3), Ρας  13 (3), Κώττας, Σμιθ  10, Καμπερίδης, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 17 (5).

ΠΑΟΚ:  Μπιτς  5 (1), Χέρντον  12, Λοβ  27 (3), Γκρίφιν  6 (2), Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1), Τέρνερ  3, Μήτρου-Λονγκ