Ο Τζέιμς νίκησε τον Γουίλμπεκιν κι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-72 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

allstarbasket.gr

Ο Μάικ Τζέιμς νίκησε στη μονομαχία τον Σκότι Γουίλμπεκιν και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέτυχε την πρώτη φετινή της νίκη στη Euroleague, με 76-72 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ την Πέμπτη (08/10)!

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 20 από τους 25 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, 11 στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον Γουίλ Κλάιμπερν που πέτυχε 14 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, βοήθησαν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να… αποκρούσει την επίθεση του Σκότι Γουίλμπεκιν.

Ο Αμερικανός της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, πέτυχε 16 από τους 20 πόντους του στα επτά τελευταία λεπτά του αγώνα και λίγο έλειψε να πάρει το παιχνίδι μόνος του!

Δύο μεγάλες άμυνες και blocks του Κλάιμπερν, σε Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν όταν επιχειρούσαν για τρεις πόντους, έπαιξαν επίσης μεγάλο ρόλο στη νίκη της ΤΣΣΚΑ!

Για 30 λεπτά ο αγώνας ήταν ποιοτικά μέτριος, το σκορ χαμηλό (45-44) πλην όμως η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη.

Η ΤΣΣΚΑ έπαιζε δίχως του Μιλουτίνοβ, Στρέλνιεκς, Αντόνοφ, λόγω κορονοϊού.

Η τελευταία περίοδος, όμως, βγήκε από… άλλες, προ κορονοϊού εποχές, με μεγάλα σουτ, σπουδαίες παραστάσεις από κορυφαίους παίκτες της Euroleague και φυσικά σασπένς μέχρι τέλους.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 8 πόντους και 12 ριμπάουντ για την ΤΣΣΚΑ.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε 16 για τη Μακάμπι και 13 ο Άντε Ζίζιτς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 31-30, 45-44, 76-72