Παναθηναϊκός-Κολοσσός 90-67: Ξέσπασε με Νέντοβιτς πριν την Μπάγερν (pics)

Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (3-0) επικράτησε εύκολα με 90-67 του Κολοσσού H Hotels (1-4) στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, πέντε μέρες πριν υποδεχθεί την Μπάγερν Μονάχου (27/11, 21:00).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέστρεψε απόψε (22/11) έπειτα από δύο εβδομάδες στη δράση για τη Stoiximan Basket League, αφού ο τελευταίος αγώνας του ήταν στις 8 Νοεμβρίου απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Οι πρωταθλητές νίκησαν εύκολα στο ΟΑΚΑ τον Κολοσσό H Hotels, που έδωσε τον τρίτο αγώνα του μέσα σε οκτώ ημέρες, καθώς το περασμένο Σάββατο νίκησε το Λαύριο Megabolt στη Ρόδο και την Τετάρτη ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή.

Οι “πράσινοι” ήθελαν να ξεσπάσουν μετά τις δύο ήττες τους στην Ισπανία, στην άσχημη γι’ αυτούς δεύτερη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague.

Ξανθόπουλος-Όγκουστ

Ο Γιώργος Βόβορας, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Μάρκους Φόστερ (βαρύ διάστρεμμα στην ποδοκνημική) και άφησε εκτός δωδεκάδας τους Κασελάκη, Δίπλαρο και Περσίδη, ξεκίνησε στην πεντάδα τους Καλαϊτζάκη και Μπέντιλ και προηγήθηκε με 17-4 στο 7ο λεπτό και 23-12 στο δεκάλεπτο, μετατρέποντας από νωρίς τον αγώνα σε μια τυπική διαδικασία, όσον αφορά τον τελικό νικητή.

Η ομάδα της Ρόδου μείωσε προς στιγμήν σε 25-18 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου με δύο συνεχόμενα τρίποντα, όμως ο “καυτός” Νεμάνια Νέντοβιτς ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα (ξεκίνησε με 4/4) σε μόλις 8:15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και αποκατέστησε την τάξη (41-22 στο 17′).

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, ευστοχώντας από τα 6.75 μ. και γυρίζοντας την άμυνά του σε ζώνη, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 54-47 στο 27′, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 (61-47 στο 28′), με Παπαπέτρου και Μπέντιλ.

Χρόνο συμμετοχής πήρε μετά από αρκετό καιρό και ο Ίαν Βουγιούκας, ενώ η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους (74-53 στο 35′), έφτασε μέχρι τους 26 (88-62), για να διαμορφωθεί το τελικό 90-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ Μπέντιλ

Για τον Παναθηναϊκό, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Νέντοβιτς (19π.), Μπέντιλ (12π.), Παπαπέτρου (10π., 8ρ.) και από τον Κολοσσό οι Άντριτς (15π.), Άρτις (14π.), Ζάρας (12π. με 4/5 τρίποντα) και Κερέμ Καντέρ (11π.).

Ο Παναθηναϊκός (2-6 στην EuroLeague) επικεντρώνεται πλέον στο κρίσιμο ματς της 11ης αγωνιστικής της EuroLeague, κόντρα στη δεύτερη της βαθμολογίας, Μπάγερν Μονάχου (7-3), στο ΟΑΚΑ, την προσεχή Παρασκευή (27/11, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67