Περίπατος της Μπάγερν μέσα στην έδρα της Άλμπα – Άνετη νίκη για Αρμάνι | Sportdog Team

Αρμάνι ΜιλάνοΒιλερμπάν 87 – 73

Το δύο στα δύο έκανε η Αρμάνι Μιλάνο στην φετινή Ευρωλίγκα αφού επικράτησε με 87 – 73 επί της Βιλερμπάν. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν καλύτερη σε όλες της περιόδους καταφέρνοντας να πάρει την δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση.

Τα πρώτα λεπτά ήταν υπέρ της γαλλικής ομάδας η οποία κατάφερε να προηγηθεί με 4 (4-8). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20 – 17. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα +5 υπέρ τους (45-40).

Η επανάληψη δεν άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα με την Αρμάνι να παίρνει τελικά την νίκη με το τελικό 87 – 73.

Τα δεκάλεπτα: 20 – 17, 45-40, 61-54, 87 – 73

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/6 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορασκίνι 10 (1), Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 13 (4/7 τρίποντα), Ταρζούσκι 4 (4 ριμπάουντ), Ντιλέινι 9 (2/9 σουτ, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Σιλντς 17 (5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπρουκς 1, Χάινς 8 (4/9 δίποντα), Ντατόμε 10 (2/2 τρίποντα, 2/2 βολές)

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Καουντί 4 (1/5 σουτ), Ντιότ 4 (1), Λόμαζ 2, Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Νουά 12 (5/5 δίποντα), Μπακό 2, Λάιτι 5 (1), Χάουαρντ 6 (2), Γιαμπουσελέ 8 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κόουλ 10 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στραζέλ 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές)

Άλμπα ΒερολίνουΜπάγερν Μονάχου 72-90

Σπουδαίο διπλό πήρε η Μπάγερν κόντρα στην Άλμπα στο Βερολίνο επικρατώντας με 72-90 στον γερμανικό εμφύλιο της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι αν και βρέθηκε να χάνει με 6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν εξαιρετική στο δεύτερο καταφέρνοντας με το εντυπωσιακό επιμέρους 31-9 να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36 – 52.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να κερδίσουν στα σημεία και την τρίτη περίοδο (18-19). Η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς και να χάνουν με το τελικό 72-90.

Τα δεκάλεπτα: 27 – 21, 36 – 52, 54 – 71, 72-90

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 4 (2/5 σουτ), Σίβα 5 (1/5 σουτ), Γκιφάι 5 (1), Μάτισεκ 3 (1), Νίκιτς, Ολίντε, Φοντέκιο 9 (1), Τίμαν 6, Γκρέιντζερ 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίκμα 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάμερς 7

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 14 (6/8 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρέι 5 (1), Τόμας 5, Ρέινολντς 12 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούτσιτς 14 (3/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 3 (1), Αμέιζ, Τσίπσερ 5 (1), Τζόνσον 5 (1), Σίσκο 6, Ραντόσεβιτς

Πηγή: ebasket.gr