Στα ημιτελικά η Μπούργκος, 86-77 την Χολόν του… μαινόμενου Δέδα (vid)

Η Χάποελ Χολόν, του Στέφανου Δέδα, δεν θα συνεχίσει την πορεία της στο Basketball Champions League, αφού η Μπούργκος κέρδισε με 86-77.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα, η Μπούργκος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χάποελ Χολόν, στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με τους Ισπανούς να παίρνουν το προβάδισμα με 19-24, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια οι Ισραηλινοί αντέδρασαν, με τον Αιζάια Μάιλς (23 π.) να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του. Με επιμέρους 20-11, το ημίχρονο τελείωσε στο +4 (39-35) υπέρ της Χολόν.

Το δεύτερο μισό του αγώνα ανήκε στην Μπούργκος, αλλά αυτός που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Έλληνας τεχνικός, ο οποίος με το σκορ στο 64-73, αποβλήθηκε -για ακόμα μία φορά- και η Χολόν δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Δείτε την αντίδρασή του:

Η συνέχεια ήταν ίδια, με την Μπούργκος να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και τη Χολόν να αρέσκεται σε δεύτερο “ρόλο”.

Ο Βίτορ Μπενίτε σημείωσε 26 πόντους και οδήγησε ουσιαστικά την ομάδα του στην τελική επικράτηση με 77-86.

Η Μπούργκος συμπλήρωσε την τελική τετράδα του Final 8 του BCL και θα αντιμετωπίσει την Στρασμπούρ στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το άλλο ζευγάρι θα είναι το ΣαραγόσαΚαρσίγιακα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-35, 54-60, 77-86