Τζόκοβιτς – Τσιτσιπάς LIVE: Πέφτουν… κορμιά στον τελικό του Roland Garros! (vids)

Εντυπωσιακό θέαμα προσφέρουν Στέφανος Τσιτσιπάς και Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Roland Garros.

Αντιμέτωπος με την μεγαλύτερη πρόκληση της καριέρας του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 5 του κόσμου, αντιμετωπίζει τον Σέρβο επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς, στον τελικό του πιο φημισμένου Gran Slam, του Roland Garros.

Στο 7ο γκέιμ και με τον Στέφανο να προηγείται 30-15 είχαμε το πρώτο highlight του σημερινού τελικού.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε στο ντροπ σοτ του Τζόκοβιτς κι ο Σέρβος στην προσπάθεια του να βγάλει την άμυνα βρέθηκε στο χώμα.

Δείτε την τούμπα του Νόβακ Τζόκοβιτς:

Ο Νόλε πέρασε στην αντεπίθεση και το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Τσιτσιπά να προηγείται αλλά τον Τζόκοβιτς να ακολουθεί και να ισοφαρίζει. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-4 αλλά ο Σέρβος έφερε πάλι το ματς στα ίσα (5-5), στη συνέχεια «έσπασε» το σερβίς του Στέφανου για το 5-6, αλλά η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν άμεση ισοφάρισε σε 6-6 και οδήγησε το ματς σε ταί-μπρέικ, σύμφωνα με την ΕΡΤ.

Στο τελευταίο game o Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-0, ο Νόλε μείωσε σε 4-2 και προσπέρασε σε 5-6, αλλά ο Στέφανος έφερε εκ νέου ισοπαλία 6-6, προσπέρασε με 7-6, και πήρε τη νίκη με 8-6 μετά από 68 λεπτά για να κάνει το 1-0 σετ.

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

Έρικσεν: Τα τελευταία νέα για την υγεία του – Δύσκολο να ξαναπαίξει μπάλα – «Πέθανε και επανήλθε»