“Φάντασμα” πάλι ο ΠΑΟ – Κατέρρευσε και διαλύθηκε και από την Μπασκόνια – Δεν πάει πουθενά έτσι! | Sportdog Team

ΜπασκόνιαΠαναθηναϊκός: Ματς… καρμπόν με αυτό στη Βαλένθια έκαναν οι Πράσινοι, οι οποίοι πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο κατέρρευσαν και ηττήθηκαν με το ηχηρό 93-72 από τους Βάσκους, φτάνοντας τις τέσσερις σερί ήττες και ρεκόρ 2-6.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε το ματς για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, μένοντας κοντά στο σκορ, αλλά στο τελευταίο ένα επιμέρους 27-14 από την Μπασκόνια έφερε την εικόνα διάλυσης του Τριφυλλιού, που πρέπει να αλλάξει πολλά αν θέλει να έχει πιθανότητες να μπει στην οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ των Πράσινων ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους, με τον Νέντοβιτς να έχει 15 και τον Παπαγιάννη 11, ενώ από πλευράς Μπασκόνια, οι Πίτερς και Βιλντόζα είχαν από 19 πόντους έκαστος, σημειώνοντας μαζί 9/12 τρίποντα!

Το ματς

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα των Πράσινων στην Βιτόρια, καθώς με μπροστάρη τον Νέντοβιτς, που σκόραρε και πάσαρε, κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα με 2-10. Παρόλα αυτά, η Μπασκόνια αντέδρασε άμεσα και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού “έγραψε” ένα σερί 9-0, σκοράροντας κυρίως στον αιφνιδιασμό.

Μετά το 11-10 των Βάσκων το παιχνίδι πήγαινε χέρι-χέρι, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει εκ νέου τα πατήματά του, αλλά όχι και το μακρινό σουτ, έχοντας πάντως ένα προβάδισμα τριών πόντων (20-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν “ζεστοί” στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Πίτερς, Τζεκίρι να κάνουν τρομερό παιχνίδι, έφτασαν να προηγούνται με 27-23, αλλά και πάλι το Τριφύλλι έδειξε ψύχραιμο, επιστρέφοντας μπροστά στο σκορ με 31-32 με ένα τρίποντο του Κασελάκη, αφού είχαν προηγηθεί καλάθια των Γουάιτ και Όγκαστ.

Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός κόλλησε για τα καλά και επέτρεψε στην Μπασκόνια να τρέξει σερί 13-2, βάζοντας στην εξίσωση και τον Ντιόπ, φτάνοντας να προηγηθεί με +10 (44-34) κυριολεκτικά από το… πουθενά. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου, που κράτησε κοντά τον Παναθηναϊκό (46-39) εν όψει του δεύτερου μέρους.

Παρότι ο Βιλντόζα έκανε γρήγορα το 48-39 με την έναρξη στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν συγκεντρωμένος και με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να ανεβάζουν κατά πολύ την απόδοσή τους, έφτασε μια ανάσα από την Μπασκόνια (50-49) στο 25′ του αγώνα.

Οι Πράσινοι είχαν ισορροπήσει την κατάσταση και έμεναν κοντά στο σκορ (60-56), ωστόσο λίγα λεπτά… αφηρημάδας, επέτρεψαν στους Βάσκους να απομακρυνθούν ξανά. Βιλντόζα και Πίτερς σκόραραν από παντού κι έτσι η Μπασκόνια πήρε πάλι προβάδισμα 10 πόντων (66-56), με τον Φόστερ να μειώνει απλά σε 66-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ανάξιο σχολιασμού ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στην Βιτόρια, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν… άφαντος στο παρκέ, όπως ακριβώς έγινε και πριν δύο μέρες στην Βαλένθια. Η Μπασκόνια σκόραρε όπως ήθελε, όποτε ήθελε, από μέση ή μακρινή απόσταση, οι Πράσινοι κατέρρευσαν και το επιμέρους σκορ 27-14 της περιόδου τα λέει όλα.

Η διαφορά έφτασε και στο +24 (87-63), την ώρα που οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα έδειχαν ανήμποροι να κάνουν το οτιδήποτε και την Μπασκόνια να φτάνει σε μια άνετη και επιβλητική νίκη με το βαρύ για το Τριφύλλι 93-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (1/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέκιρι 10 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Χένρι 14 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5 (3 ριμπάουντ), Φαλ, Πίτερς 19 (4/5 τρίποντα), Ντράγκιτς 6, Γκεντράιτις 12 (2/7 τρίποντα), Πολονάρα 6 (0/3 τρίποντα), Κούρουκς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 2 (1/4 δίποντα), Παπαγιάννης 11 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/5 σουτ, 0/2 βολές), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 16 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Κασελάκης 4 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 15 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γουάιτ 8 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα).