Ανζέ – Μαρσέιγ 0-3: Εκτός έδρας τριάρα με πρωταγωνιστή Κλος, οι Μασσαλοί σε τροχιά κορυφής

LIGUE 1

Ο Κλος στην αναμέτρηση της Μαρσέιγ με τη Ναντ 2022 AP PHOTO/DANIEL COLE

Η Μαρσέιγ επικράτησε 3-0 της Ανζέ εκτός έδρας για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 και με ματς περισσότερο βρίσκεται στο +1 από την Παρί. Πρωταγωνιστής ο Κλος που σκόραρε και έδωσε δύο ασίστ.

Η Μαρσέιγ ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ωστόσο ματς περισσότερο. Οι Μασσαλοί πήραν τη νίκη με 3-0 επί της Ανζέ για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 και βρέθηκαν στο +1 από την Παρί.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό, με μία εκπληκτική ενέργεια του Κλος, ο οποίος σούταρε από δύσκολη γωνία στα αριστερά της περιοχής.

Στο 50ο λεπτό ο Σουάρες έγραψε το 2-0 εκμεταλλευόμενος ασίστ του Κλος, ο οποίος μάλιστα τροφοδότησε στο 59′ και τον Ζέρσον που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΝΖΕ: Φοφανά, Ντουμπιά, Μπλάζιτς, Ουντότζι, Βαλερί, Μπουφάλ, Μπενταλέμπ, Μεντί, Ουνάχι, Σίμα, Χούνου

ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπες, Εμπεμπά, Μπαλερντί, Γκιγκό, Καμπορέ, Βερετού, Γκουεντουζί, Κλος, Ζέρσον, Παγέ, Σουάρες