Champions League: Η Ίντερ νίκησε την Μπαρτσελόνα, «εξάρα» της Νάπολι στον Άγιαξ!

Champions League: Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της βραδιάς με την Μπαρτσελόνα, αλλά η Νάπολι έκλεψε την παράσταση με την «εξάρα» στην έδρα του Άγιαξ.

Φοβερή και τρομερή η Νάπολι, η οποία μολονότι βρέθηκε να χάνει από το 9ο λεπτό, έκανε «παρέλασε» στην έδρα του Άγιαξ! Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 6-1 κι ανάγκασαν τον «Αίαντα» στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα του στο Champions League. Η προηγούμενη ήταν το 0-4 από τη Ρεάλ, τον Νοέμβριο του 2010.
Ρεκόρ με 31 ματς αήττητη η Μπάγερν, «τεσσάρα» η Μαρσέιγ!

Η Μπάγερν Μονάχου «ισοπέδωσε» 5-0 την Πλζεν κι έκανε το «3 στα 3» στον 3ο όμιλο, ενώ η Μαρσέιγ πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» στον 4ο όμιλο.
Οι Βαυαροί έδειξαν με το «καλημέρα» ποιος είναι το αφεντικό και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. H Μπάγερν θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα τέρματα σε ένα ματς που ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 21ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 3-0! Οι πρωταθλητές Γερμανίας συμπλήρωσαν 31 ματς αήττητοι στη φάση των ομίλων κι «έσπασαν» το ρεκόρ που κατείχε η Ρεάλ Μαδρίτης από την πενταετία 2012-2017.

Στο 87ο λεπτό ένας φίλαθλος εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και το ματς διακόπηκε μέχρι οι υπεύθυνοι ασφαλείας να τον απομακρύνουν.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη νωρίτερα, η Μαρσέιγ βρέθηκε πίσω μόλις στο 51ο δευτερόλεπτο, αλλά έκανε την ανατροπή κόντρα στη Σπόρτινγκ, εκμεταλλευόμενη τα τραγικά λάθη του τερματοφύλακα, Αντόνιο Αδάν.
Οι γηπεδούχοι θριάμβευσαν με 4-1, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στον 4ο όμιλο, σε μια αναμέτρηση που ξεκίνησε με σχεδόν 25λεπτη καθυστέρηση, λόγω κυκλοφοριακών προβλημάτων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την καθυστερημένη άφιξη των δύο αποστολών.

3ος Όμιλος

Μπάγερν Μονάχου – Πλζεν 5-0 (7′, 50′ Σανέ, 13′ Γκνάμπρι, 21′ Μανέ, 59′ Τσούπο Μότινγκ)

Ίντερ – Μπαρτσελόνα 1-0

Μπάγερν Μ. 9 3-0-0 9-0
Ίντερ 6 2-0-1 3-2
Μπαρτσελόνα 3 1-0-2 5-4