FIBA Europe Cup: Η πολωνική Βιελκοπόλσκι στον τελικό

Στον τελικό του Final 4 του FIBA Europe Cup προκρίθηκε η πολωνική Όστροφ Βιελκοπόλσκι με τη νίκη της 77-66 επί της Οραντέα και  θα αντιμετωπίσει για το τρόπαιο τη διοργανώτρια, Ιρόνι Νες Ζιόνα που νωρίτερα νίκησε με 81-80 τη ρωσική Πάρμα.

Στο Γιαντ Ελιάου του Τελ Αβίβ, το βράδυ της Παρασκευής (23/4) η ομάδα από την Πολωνία πήρε το προβάδισμα από τη δεύτερη περίοδο (επιμέρους σκορ 25-8) και στο δεύτερο ημίχρονο συντήρησε διαφορές άνω των δέκα πόντων για να φτάσει στη νίκη με 77-66.

Ο Τζορτζ Κελ (κεντρική φωτογραφία) με 19 πόντους ήταν πρώτoς της σκόρερ και 16 πρόσθεσε ο Ντένζελ Άντερσον.

Ο Σέρβος σέντερ, Νίκολα Μάρκοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ της Οραντέα με 15 πόντους.

Στις 21:00 της Κυριακής (25/4) διεξάγεται ο τελικός Ιρόνι Νες Ζιόνα-Όστροφ Βιελκοπόλσκι και στις 18:00 ο μικρός τελικός.