H Βαλένθια έσπασε το αήττητο της Ζαλγκίρις, 94-82 στο Κάουνας

Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια (3-1) έσπασε το αήττητο της Ζαλγκίρις (4-1) κερδίζοντας με 94-82 μέσα στο Κάουνας!

Οι Ισπανοί πέτυχαν 30 πόντους στην τρίτη περίοδο, 57 στο β’ εικοσάλεπτο συνολικά και λύγισαν την ομάδα-πρότυπο του Κάουνας, που έκανε ένα καλό πρώτο μέρος, αλλά δεν είχε απάντηση στην επίθεση της Βαλένθια!

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 27-22 στο δεκάλεπτο έχοντας 7/9 τρίποντα και 45-37 στο ημίχρονο!

Δεν είχαν όμως ανάλογη συνέχεια καθώς στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 2/12 τρίποντα και κυρίως η άμυνά τους ήταν κακή.

allstarbasket.gr
Ο Μάριους Γκριγκόνις

Η… γιουγκοσλαβική τετράδα της Βαλένθια έκανε όλη τη ζημιά στη Ζαλγκίρις!

Από 16 πόντους πέτυχαν Ντούμπλιεβιτς και Μαρίνκοβιτς, 14 ο Κάλινιτς και 13 ο Πρέπελιτς.

Ο Γάλλος Λουί Λαμπεϊρί ήταν ο πέμπτος διψήφιος σκόρερ της Βαλένθια με 12 πόντους.

Μοναδική αήττητη ομάδα στη Euroleague παραμένει η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, αλλά έχει δώσει μόλις δύο αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 45-37, 57-67, 82-94.