Με «βροχή» από τρίποντα η Καρδίτσα 87-70 τον ΠΑΟΚ

Η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ πέτυχε 18 τρίποντα και νίκησε τον ΠΑΟΚ mateco με 87-70 το Σάββατο, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης»!

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου πέτυχαν 18 τρίποντα, τα οκτώ εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο όπου προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 34-17!

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 35-26, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, έχοντας 11 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (με τον ΠΑΟΚ mateco να ευστοχεί μόνο δύο φορές από τα 6,75), διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 54-39.

Η διαφορά έπεσε στους 10 (75-65) στο 34΄, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευστοχούν από μακριά, φτάνοντας τα 18 τρίποντα και φυσιολογικά πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Ζαχαρής, Μαραμής, Παζώλης

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Μπεϊχάιμ 6 (2), Πρίντζετ 6, Μπέιτμον 23 (4), Αθηναίου 9 (3), Καλαϊτζάκης, Χάντερ 17 (5), Ντελόριε 7, Τσούκας 8 (2), Αλεξιάδης, Κώττας 1, Γκάμπροβσεκ 10 (2)

ΠΑΟΚ mateco: Φράνκε 10 (2), Ντάρκο Κέλι 11 (1), Ράιλι 16 (1), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 3, Μαργαρίτης 5, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Ρένφρο 8.

Λυκογιάννης: Δεν μπήκαμε στο πνεύμα του αγώνα:

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης δεν έκρυψε τον προβληματισμό του έπειτα από τον αγώνα:

“Κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι και ουσιαστικά δεν μπήκαμε στο πνεύμα του αγώνα από την αρχή.

Ο αντίπαλος πέτυχε 18 τρίποντα, αλλά του δώσαμε και εμείς το δικαίωμα, επιτρέποντας και ελεύθερα σουτ, αλλά και με κακή προσέγγιση στην άμυνά μας.

Και στην επίθεση όμως δεν είχαμε συγκέντρωση, κάτι που επιβεβαιώνεται και από τις επιλογές μας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά κυρίως από τις 12 χαμένες βολές.

Ήταν ένα κακό παιχνίδι και πρέπει να μάθουμε και να διορθώσουμε πολλά, ενόψει του επόμενου αγώνα προετοιμασίας με την Καρδίτσα, αλλά πολύ περισσότερο ενόψει των επίσημων αγωνιστικών μας υποχρεώσεων”.