Με μια γλυκόπικρη γεύση

Η Εθνική στάθηκε επάξια απέναντι στο Βέλγιο, σαφώς μπορούσε να νικήσει,αλλά στο τέλος φάνηκε η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Το βράδυ της Κυριακής, η Εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε την εθνική ομάδα του Βελγίου στο Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης και επρόκειτο για μια ποδοσφαιρική γιορτή. Το φαληρικό γήπεδο ήταν κατάμεστο, οι φίλαθλοι περίμεναν με ανυπομονησία τους Έλληνες διεθνείς για να τους εμψυχώσουν και η  Εθνική μας ήταν αντιμέτωπη με μια διπλή πρόκληση. Να αποδείξει ότι το ματς με την Εσθονία ήταν μια κακή παρένθεση και ότι το Βέλγιο θα φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το φαληρικό γήπεδο. Πραγματικά η Εθνική κατάφερε να πράξει το ένα από τα δύο καθώς έδειξε μια ομάδα που δεν είχε σχέση με την εικόνα της στο ματς με την Εσθονία παρόλο που ηττήθηκε με σκορ 1-2 από την εθνική ομάδα του Βελγίου. Σε αυτό το σημείο όμως, είναι χρήσιμο να σκιαγραφήσουμε το χρονικό της χθεσινής αναμέτρησης. Ο Μάικλ Σκίμπε παρέταξε την ομάδα μας με σχήμα 4-1-4-1 και με σέντερ φορ έκπληξη τον Τάσο Δώνη ο οποίος εχθές ήταν απλά φανταστικός. Η Εθνική μας στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν νωχελική, όπως και το Βέλγιο, αλλά στο δωδέκατο λεπτό ο Δώνης -ο οποίος εχθές ήταν απλά φανταστικός- με μία εξαιρετική κούρσα, διήνυσε το μισό γήπεδο και βρέθηκε απέναντι στο Κουρτουά που απέκρουσε το σουτ του Έλληνα διεθνή. Η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα ήταν το δοκάρι του Σταφυλίδη, έξι λεπτά αργότερα, όπου εξαπέλυσε ένα από τα γνωστά του σουτ εκτός περιοχής -με τα οποία σκόραρε πέρυσι 4 θεαματικά γκολ με την Άουγκσμπουργκ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε και η Εθνική μας ήταν καλύτερη και όλοι αναμέναμε   με ανυπομονησία το δεύτερο ημίχρονο. Στο 70′ το Βέλγιο θα “παγώσει” το κοινό του Γεώργιος Καραϊσκάκης, καθώς ο Φερτόγχεν θα ανοίξει το σκορ για τους Βέλγους με δυνατό σουτ ,έξω από τη μεγάλη περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα “ήρθε” η καλύτερη στιγμή της βραδιάς. Ο Τζαβέλλας σεντράρει από τα αριστερά και ο συγκλονιστικός εχθές Ζέκα με όμορφο σουτ σκοράρει για την Εθνική μας. Εκείνη τη στιγμή, όλοι πίστεψαν στην ανατροπή. Στην ευδαιμονία της στιγμής όμως, οι Βέλγοι απέδειξαν το ταλέντο και την ποιότητά τους και με κεφαλιά του Λουκάκου δύο λεπτά αργότερα σφραγίστηκε η νίκη του Βελγίου με σκορ 1-2. Με τη λήξη του αγώνα όλος ο κόσμος χειροκρότησε αυτή την εμφάνιση για έναν λόγο. Για τη ΨΥΧΗ που έβγαλε αυτή η ομάδα που θα μπορούσε και να είχε νικήσει το Βέλγιο. Θύμισε κάτι από τα παλιά αυτή η εμφάνιση. Τώρα στο μυαλό των διεθνών είναι ο αγώνας με την Κύπρο στο ΓΣΠ και το ματς με το Γιβραλτάρ στο Καραϊσκάκης, όπου χρειαζόμαστε δύο νίκες και να ηττηθεί ή να φέρει ισοπαλία η Βοσνία με το Βέλγιο. Αυτό ήταν το χρονικό της χθεσινής αναμέτρησης που μας άφησε μια γλυκόπικρη γεύση. Τα λέμε μετά το ματς με την Κύπρο.

Πηγή:cosmotesport,mikeloupnikis