Super League: Πρώτη νίκη για τον ΟΦΗ, «ανώμαλη προσγείωση» για τον Βόλο!

Super League: Ο ΟΦΗ άντεξε στον Βόλο και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη (1-0) στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Διαμαντή και στη συνέχεια άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων.
Ο Βόλος κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να βρει κάποιο γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν όρθιοι μολονότι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 77’, λόγω αποβολής του Λάρσον. «Ανώμαλη προσγείωση» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προέρχονταν από τη νίκη επί της ΑΕΚ.

Βόλος – ΟΦΗ 0-1slgr.gr

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)Κίτρινες: Σιέλης, Ουές – Πασαλίδης, Λάρσον, Διαμαντής.Κόκκινες: Λάρσον.ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο (90’ Τσέλιος), Λούνα (84’ Ουές), Σιέλης, Εσκοβάλ (74’ Μεθκίδα), Ματίγια (46’ Φερνάντεζ), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Ντέλετιτς, Φαν Βέερτ.ΟΦΗ (Νιόπλιας): Στίβενς, Λάρσον, Πασαλίδης, Ντιουσέ, Μαρινάκης, Μπουζούκης (59’ Καμάου), Ντικό (80’ Γιαννούλης), Βούρος, Διαμαντής, Θοράρινσον (68’ Στάικος), Μεγιάδο (81’ Θεοδοσουλάκης).

Απόλυτη ισορροπία στο Ατρόμητος – Παναιτωλικός

Από έναν βαθμό πήραν Ατρόμητος και Παναιτωλικός, οι οποίοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο Περιστέρι. Δύο ομάδες με παρόμοιες πορείες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, έφεραν την πρώτη τους ισοπαλία στη φετινή Super League.
Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με τον Καρέλη στο 33ο λεπτό, αλλά ο Ατρόμητος βρήκε απάντηση με τον Ροτάριου στο 50’. Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Περιστερίου ήταν αυτή που πίεσε περισσότερο, αλλά οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες μέχρι το τέλος.

Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-1slgr.gr

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)Κίτρινες: Κουέν, Ροτάριου – Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν, Ντουάρτε, Αποστολάκης.ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ (76’ Μαυρομμάτης), Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ (76’ Φριντζόνσον), Ρομπάιγ (76’ Τζοβάρας), Ροτάριου, Κιάρτανσον (84’ Τζαβίδας).ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (72’ Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης (72’ Χουχούμης), Μλάντεν, Φλόρες, Ντουάρτε, Νταγκό (85’ Μάρτενσον), Σενγκέλια (58’ Κολοβός), Καρέλης.