Supercopa: Με ρεσιτάλ Λαπροβίτολα η Μπαρτσελόνα 91-74 την Μπανταλόνα και παίζει τελικό με τη Ρεάλ (vid)

Στον τελικό του Supercopa της Liga Endesa προκρίθηκε το Σάββατο η Μπαρτσελόνα που νίκησε στη Σεβίλλη με 91-74  την Μπανταλόνα στον δεύτερο ημιτελικό.

Με κορυφαίο τον Νίκο Λαπροβίτολα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με επιμέρους σκορ 29-18 στη τρίτη περίοδο και 23-14 στην τέταρτη έφτασε στο τελικό.

Στον τελικό της Κυριακής θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ, που νίκησε την Μπέτις του Γιώργου Τσαλμπούρη με 100-69.

Η Μπανταλόνα προηγήθηκε 46-39 στο ημίχρονο, όπως η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις και κυρίως έναν σταθερό από τα 6,75 Λαπροβίτολα να γυρίσει το παιχνίδι.

Ο Αργεντινός γκαρντ, άλλοτε MVP της Liga Endesa με τη φανέλα της Μπανταλόνα, τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, από 7/10 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 6 ριμπάουντ.

Ο Σερτάτς Σανλί είχε 12 πόντους- 8 ριμπάουντ και ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις 11 για τους νικητές.

Για την ομάδα του Κάρλες Ντουράν ο Πάρα και ο Έλενσον πέτυχαν από 14 πόντους και ο άλλοτε “μπλαουγκράνα”, Άντε Τόμιτς, 13.

Δέιτε το τρίποντο ρεσιτάλ του Νίκο Λαπροβίτολα που είχε 6/6 τρίποντα μετά από 22 λεπτά αγώνα!