Volley League Γυναικών: «Ίδρωσε» ο Ολυμπιακός αλλά πήρε το «δίποντο» με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ (photo)

Άκρως συναρπαστικό ήταν το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής που έγινε στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», με τον Ολυμπιακό να μένει… όρθιος κόντρα στον ΠΑΟΚ και με 3-2 σετ πέτυχε τη δεύτερή του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ όμιλο της Volley League Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 25-20, 25-18 και 2-0 σετ, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα την Σάσκια Χίπε που τελείωσε το ματς με 21 πόντους.

Όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε με «όπλο» την Κούμπουρα, που σταμάτησε στους 27 πόντους, αλλά και την Πολυνοπούλου να κάνει… ζημιά από σερβίς και μπλοκ πετυχαίνοντας 15 πόντους και με 25-10, 25-21, έκανε το 2-2 σετ και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ!

Οι «ερυθρόλευκες» με καλό σερβίς προηγήθηκαν με 4-0, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-9, όμως η ομάδα του Πειραιά με νέο σερί 3-0 έκαναν το 15-9 και πανηγύρισαν τη 2η τους νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 3-2 σετ, χάνοντας δηλαδή από έναν βαθμό από Θέτιδα Βούλας και ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Σπύρου Σαραντίτη σημείωσε:

«Πρώτα από όλα μπράβο στις αθλήτριές μου και όχι τόσο για τη νίκη, όσο για το ότι έδειξαν τι πραγματικά θέλουμε και φέτος. Έδειξαν μεγάλη όρεξη και πάθος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Στα δυο πρώτα σετ ήμασταν πάρα πολύ καλοί και στο πέμπτο. Δείξαμε τι θέλουμε να κάνουμε και φέτος, να διατηρήσουμε μια καλή ομάδα πολύ ανταγωνιστική και να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και αυτό για εμένα είναι το πιο σημαντικό».

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-09)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (3/13 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Χουντ 17 (13/37 επ., 4 άσοι, 49% υπ. – 33% άριστες), Κλάριτς 15 (13/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Χριστοδούλου 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 2 (2/5 επ.) / Κονόμι (λ, 74% υπ. – 58% άριστες), Λιόλιου, Ζιώγα 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη, ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 15 (7/13 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/30 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Κούμπουρα 27 (23/51 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 8 (6/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 32% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Πικραμένος.

*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε η Σάσκια Χίπε για την ανάδειξή της ως MVP της 1ης αγωνιστικής. Τη βράβευση έκανε η πρώην συμπαίκτρια της Γερμανίδας διαγώνιας στον Ολυμπιακό, Αλίκη Κωνσταντινίδου, δείτε παρακάτω τη σχετική φωτογραφία.