VTB: Η Νίζνι σόκαρε την ΤΣΣΚΑ, με 30 πόντους του Γουίλιαμς-Γκος η Λοκομοτίβ Κουμπάν την Χίμκι

Η Νίζνι Νόβγκοροντ έκανε την έκπληξη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς την κέρδισε με 76-72, ενώ η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε τη Χίμκι με 92-85, στα playoffs της VTB League.

Η ομάδα του Ζόραν Λούκιτς αιφνιδίασε την ΤΣΣΚΑ, καθώς κατάφερε να προηγηθεί στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με 40-39.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασε, αλλά στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε παραμείνει μπροστά και η Νίζνι μέσα από την καλή της άμυνα κατάφερε να βρει το… πάτημα και πήρε τη νίκη.

Με κορυφαίο τον Αστάπκοβιτς (19 π.) οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1 στη σειρά και πλέον όλα θα κριθούν στην επόμενη αναμέτρηση (15/04). Για την ΤΣΣΚΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ούχοφ με 12 πόντους.

Από την άλλη, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε τη νίκη με 92-85 επί της Χίμκι και πέρασε στην επόμενη φάση των playoffs της VTB League.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος σημειώνοντας 30 πόντους, μοιράζοντας 7 ασίστ και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για την “Λόκο”, ενώ και ο Κέβιν Χένρι ήταν πάρα πολύ καλός συμπληρώνοντας 28 πόντους.

Για τη Χίμκι ο Αλεξέι Σβεντ είχε 16 πόντους και ο Τιμοφέι Μοζγκόβ 15, μαζί με μόλις 3 ριμπάουντ.