Αδριατική Λίγκα: Ο Ερυθρός Αστέρας 104-66 την Τσιμπόνα στο Ζάγκρεμπ

allstarbasket.gr

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στην παραπαίουσα, Τσιμπόνα μέσα στο Ζάγκρεμπ και τη νίκησε με 104-66 τη Δευτέρα.

Στην πρεμιέρα της Αδριατικής Λίγκας, οι Σέρβοι ήταν… πολλές ταχύτητες πιο πάνω από την άλλοτε δύναμη του κροατικού μπάσκετ, Τσιμπόνα.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 33-11 στο δεκάλεπτο, 64-28 στο ημίχρονο και 84-43 μετά από 30 λεπτά αγώνα στο Ζάγκρεμπ!

Ο πρώην παίκτης του Προμηθέα Πάτρας, Λάνγκστον Χολ, έδωσε 9 ασίστ (και πέτυχε 3 πόντους) και πρώτος σκόρερ του Αστέρα ήταν ο Κόρεϊ Γουόλντεν με 19 πόντους. Ο Ντουόπ Ριθ, 24χρονος σέντερ, με καταγωγή από το Νότιο Σουδάν και υπηκοότητα Αυστραλίας, πέτυχε 17 πόντους και ο Τζόρνταν Λόιντ 15.

Για την Τσιμπόνα, μοναδικοί διψήφιοι σκόρερ ήταν οι Ντρέζνιακ(16π.) – Μπούντοβιτς (12π.).