Challenge Cup βόλεϊ: Στα προημιτελικά και περιμένει αντίπαλο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ με τη Μπουργκάς στη Βουλγαρία με 29-27 και 25-23 και σε συνδυσμό με τη νίκη 3-0 του πρώτου αγώνα εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Ο αγώνας βρίσκεται σε εξέλιξη αλλά το αποτέλεσμα δεν έχει πλέον καμία σημασία.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-9, αλλά η Μπουργκάς ισοφάρισε και προηγήθηκε 24-23, 25-24, 26-25, 27-26 αλλά ο Ολυμπιακός με έναν πόντο του Κουμεντάκη, ένα του Στερν και ένα του Ιντάλγκο έκανε το 29-27 αφού προηγουμένως ο Κουμεντάκης χάλασε την υποδοχή των βουλγάρων.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μετά από σκληρό ράλι και κλειστό σκορ πόντο πόντο ξέφυγε 24-22 με επιθέσεις Κουμεντάκη, Στερν. Ο Τσαβντάροφ μείωσε με μπλοκ 23-24 αλλά ο Δημοσθένης Λινάρδος με μπλοκ έκανε το 25-23 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του

Ο Ολυμπιακός θα μάθει τον αντίπαλο του την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου. Θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά είτε τη ρουμανική Στεάουα Βουκουρεστίου είτε την ισραηλινή Χάποελ Μάτε Άσερ Άκο. Στον πρώτο αγώνα η Χάποελ νίκησε 3-2 (19-25, 15-25, 25-23, 25-19, 15-13) και στη ρεβάνς που θα γίνει την Πέμπτη 15/12 όλα είναι ανοικτά.