Eurobasket 2022: Ξέσπασε η Κροατία, «2 στα 2» η Γερμανία και τρομερή η Φινλανδία

Eurobasket 2022: Η Κροατία πάτησε γκάζι στο δεύτερό ημίχρονο και ξέσπασε (86-65) στη Μεγάλη Βρετανία, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Ελλάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς έδειχναν επηρεασμένοι από το αποτέλεσμα της 1ης αγωνιστικής.
Στη συνέχεια, όμως, πάτησαν γκάζι και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον Γ’ όμιλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Κροάτες σημείωσαν 35 πόντους με 10/12 δίποντα στην τρίτη περίοδο.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η Γερμανία στον Β’ όμιλο της Κολωνίας. Οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ εκμεταλλεύτηκαν, όπως κι η Κροατία, το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο (28-11), για να κάμψουν (92-82) τη μαχητική Βοσνία / Ερζεγοβίνη.
Φοβερή και τρομερή η Φινλανδία «ισοπέδωσε» με 89-59 την Πολωνία και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στον ομίλο που διεξάγεται στην Πράγα. Όλοι οι παίκτες των νικητών έβαλαν το λιθαράκι τους, με τον Σαλίν (18π. με 6/10τρ.) και Μάρκανεν (17π. με 8/βολ.) να είναι οι πρώτοι σκόρερ.

Πρώτη νίκη για το Μαυροβούνιο, «έπιασε» το Βέλγιο

Το Μαυροβούνιο πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κι επικράτησε 76-70 το Βέλγιο στην Τιφλίδα. Οι παίκτες του Μπόσκο Ράντοβιτς πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον Α’ όμιλο, όπου έπιασαν τους αντιπάλους τους στο 1-1. Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν εντυπωσιακό, μετρώντας 21 πόντους (9/16 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι. Ο «νατουραλιζέ» γκαρντ σημείωσε 19 πόντους με 6/13 σουτ.