Μουντιάλ 2022: Ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ξανά ιστορία, πάει για την κούπα!

Μουντιάλ 2022: Με την έναρξη του τελικού Αργεντινή – Γαλλία, ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ιστορία και πλέον απέχει 45 λεπτά από το τρόπαιο.

Ο «Pulga» έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Η αποψινή συμμετοχή του ήταν η 26η της καριέρας του κι έβδομη στα γήπεδα του Κατάρ. Κάπως έτσι άφησε πίσω του τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή με τη Γερμανία, Λόταρ Ματέους, ο οποίος ολοκλήρωσε την καριέρα του με 25 αγώνες.

Παράλληλα, ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε τον δρόμο για την επιστροφή της Αργεντινής στην κορυφή του κόσμου, καθώς ευστόχησε σε πέναλτι στο 23ο λεπτό. Με αυτό τον τρόπο έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε όλα τα νοκ άουτ ματς ενός Μουντιάλ.
Η «αλμπισελέστε» προηγείται με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο κι απέχει 45 λεπτά από το όνειρο!