Πένταθλο: Στην κορυφή του κόσμου η Ελλάδα με Γκιτέρσου, Παπαδημητρίου

Πένταθλο: Το χρυσό μετάλλιο στη Μικτή Σκυτάλη Biathle U19 κατέκτησαν οι Άρτεμις Γκιτέρσου και Νίκος Παπαδημητρίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα «UIPM 2022 Biathle/Triathle World Championships»

Η Ελλάδα ξεκίνησε έτσι με τον καλύτερο τρόπο στη διοργάνωση που διεξάγεται στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας.
Ο 17χρονος, Νίκος Παπαδημητρίου κι η 16χρονη, Άρτεμις Γκιτέρσου τερμάτισαν στην πρώτη θέση στο Biathle (2Χ2Χ800μ. τρέξιμο και 2Χ100μ. κολύμβηση), μεταξύ 17 ομάδων από 8 χώρες.

Έκαναν χρόνο 15.08, αφήνοντας πίσω την ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας (15.14) και τρίτο το Καζακστάν (15.24).
Ο Νικόλας Παπαδημητρίου πήρε τρίτος τη σκυτάλη από την Αρτέμιδα στην αλλαγή, βγήκε δεύτερος στη στεριά μετά την κολύμβηση και πέρασε τον Βρετανό αντίπαλό του στο τελευταίο 800άρι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι ο γιός του άλλοτε «χάλκινου» πρωταθλητή Ευρώπης (το 2002 στο Μόναχο) και πρωταθλητή Ελλάδας για πολλά χρόνια στη σφυροβολία Αλέξανδρου Παπαδημητρίου, που τώρα είναι ομοσπονδιακός τεχνικός ρίψεων στον ΣΕΓΑΣ.

Η δεύτερη ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από τη Θεοδώρα Καλογεροπούλου και τον Αντώνη – Δημήτρη Λαφή, τερμάτισε στην 16η θέση (17.03).