Πρώτη και καλύτερη η Εθνική με διαστημικό Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Εθνική ομάδα: Η Ελλάδα με πρωταγωνιστή τον φοβερό και τρομερό, Γιάννη Αντετοκούνμπο, επικράτησε 99-79 της Ουκρανίας κι εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση του Γ’ ομίλου στο Eurobasket 2022.

Η Εθνική πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς, μετατρέποντας σε «περίπατο» το ντέρμπι κορυφής στο Μιλάνο, με τον «Greek Freak» να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας με τη «γαλανόλευκη»!
Τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα στο ξεκίνημα για τους διεθνείς, καθώς η άμυνα των παικτών του Μπαγκάτσκις δημιούργησε πολλά προβλήματα. Με την ανοχή και των διαιτητών αντιμετώπισαν με «ξύλο» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και προηγήθηκαν με 46-39 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο «Greek Freak», όμως, ήταν ασταμάτητος κι είχε απαντήσεις ακόμα και στο σκληρό παιχνίδι των Ουκρανών. Ως εκ τούτου ηγήθηκε της ανατροπής στην τρίτη περίοδο και του «περιπάτου» που ακολούθησε από τη στιγμή που η Ελλάδα πέρασε μπροστά.