Στον τελικό του Supercoppa η Βίρτους Μπολόνια, 72-64 την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση!

Μετά από ένα κακό, αλλά και… δραματικό παιχνίδι, η Βίρτους Μπολόνια λύγισε με 72-64 την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Supercoppa Ιταλίας, εκεί όπου θα συναντήσει την Πέμπτη (29/9, 21:45) τη Σάσαρι.

Στον πρώτο ημιτελικό που έγινε νωρίτερα στην Μπρέσια, η Σάσαρι λύγισε με 84-83 την Τορτόνα.

Όσον αφορά τον δεύτερο ημιτελικό, παίχτηκε μπάσκετ χαμηλού επιπέδου, παρά την ποιότητα των παικτών που διαθέτουν οι δύο κορυφαίες ομάδες της Ιταλίας.

Ο Ντέβον Χολ πέτυχε τους 12 από τους 26 πόντους της ομάδας του Μεσίνα στο πρώτο ημίχρονο και της έδωσε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (26-22).

Η αστοχία, τα λάθη και οι κακές επιλογές είχαν τον… πρώτο λόγο και στο τρίτο δεκάλεπτο που έληξε με το… φτωχό 38-36 υπέρ της Αρμάνι!

Το ντέρμπι και η αστοχία συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο, όμως με το σκορ στο 56-59 υπέρ της Βίρτους, οι διαιτητές έδωσαν λανθασμένα 3 βολές στον Μπάρον (το φάουλ του Μίκι έγινε επίτηδες χαμηλά) και τεχνική ποινή στον Σκαριόλο!

Ο Μπάρον έβαλε τις τρεις πρώτες βολές, έχασε την τέταρτη και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (59-59)!

Η τέταρτη χαμένη βολή του Μπάρον αποδείχτηκε… μοιραία για την Αρμάνι, αφού η Βίρτους ήταν καλύτερη στην παράταση και έφτασε δίκαια στη νίκη με το τελικό 72-64.

Ο Σέμι Οτζελέγε είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ για τη Βίρτους, ο Μίκι 13 πόντους-7 ριμπάουντ, ο Κορντινιέ 12 πόντους και ο Μπακό 10 πόντους-9 ριμπάουντ.

Για την Αρμάνι, ο Χολ έφτασε τους 19 πόντους, ο… μοιραίος Μπάρον είχε 12 και ο Χάινς 10.

Η Αρμάνι Μιλάνο τελείωσε τον αγώνα με 19/25 βολές, 12/30 δίποντα, 7/30 τρίποντα, ενώ η Βίρτους Μπολόνια είχε 21/29 βολές, 21/48 δίποντα και 3/13 τρίποντα…

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Αρμάνι: 12-8, 26-22, 38-36, 59-59 (κ.α), 64-72 (παρ.)