Movies - TV

Bafta 2018: Οι μεγάλοι νικητές της βραδιάς

Μπορεί στήν χώρα μας, να ετοιμάζονται όλοι για τα κούλουμα και το πέταγμα του χαρταετού, στήν Αγγλία όμως είχαμε βραβεία. Και οχι κάποια απλά βραβεία. Βραβεία που, ειδικά χθές, έδειξαν τον δρόμο πρός τα ….Oscar.

Χθές, λοιπόν, Κυριακή 18/2 έγινε με πάσα λαμπρότητα στο Royal Albert Hall του Λονδίνου η 71η τελετή των βραβείων BAFTA.

Σε μια απονομή χωρίς τις μεγάλες εκπλήξεις, με δυνατές υποψηφιότητες και με τα The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri και Darkest Hour να κυριαρχούν, ολοκληρώθηκε η φετινή απονομή, στην οποία κυριάρχησαν και πάλι τα μηνύματα κατά της σεξουαλικής παρενόχλησης.

Το δράμα του Martin McDonagh, Three Billboard Outside Ebbing, Missouri σάρωσε τα BAFTA, κερδίζοντας το μεγάλο βραβείο της καλύτερης ταινίας, αλλά και το βραβείο της καλύτερης βρετανικής ταινίας, ενω η Frances McDormand, για την ίδια ταινία, “έφυγε” και απο την Αγγλία με το βραβείο της καλύτερης ηθοποιού για τον ρόλο της μητέρας η οποία αναζητάει την δικαιοσύνη για την δολοφονία της κόρης της.

Ο McDonagh, μπορεί να έχασε το βραβείο σκηνοθεσίας, το οποίο κατέληξε στα χέρια του Guillermo del Toro, κέρδισε όμως το βραβείο σεναρίου, ενα απο τα μεγαλύτερα “όπλα” και  υπεύθυνο για την επιτυχία της ταινίας του.

Ο Gary Oldman, κέρδισε το Bafta καλύτερου ηθοποιού για την ερμηνεία του στην ταινία The Darkest Hour όπου υποδύεται τον Winston Churchill, επικρατώντας των Daniel Day-Lewis (Phantom Thread), Daniel Kaluuya (Get Out), Jamie Bell (Film Stars Don’t Die in Liverpool)  και Timothée Chalamet (Call Me By Your Name).

Αναλυτικά οι νικητές των βραβείων BAFTA:

Best film

Winner: THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

CALL ME BY YOUR NAME – Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears
DARKEST HOUR – Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
DUNKIRK – Christopher Nolan, Emma Thomas
THE SHAPE OF WATER – Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Director

Winner: THE SHAPE OF WATER – Guillermo del Toro

BLADE RUNNER 2049 – Denis Villeneuve
CALL ME BY YOUR NAME – Luca Guadagnino
DUNKIRK – Christopher Nolan
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Martin McDonagh

Leading actress

Winner: FRANCES McDORMAND – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ANNETTE BENING – Film Stars Don’t Die in Liverpool
MARGOT ROBBIE – I, Tonya
SALLY HAWKINS – The Shape of Water
SAOIRSE RONAN – Lady Bird

Leading actor

Winner: GARY OLDMAN – Darkest Hour

DANIEL DAY-LEWIS – Phantom Thread
DANIEL KALUUYA – Get Out
JAMIE BELL – Film Stars Don’t Die in Liverpool
TIMOTHÉE CHALAMET – Call Me by Your Name

Supporting actress

Winner: ALLISON JANNEY – I, Tonya

KRISTIN SCOTT THOMAS – Darkest Hour
LAURIE METCALF – Lady Bird
LESLEY MANVILLE – Phantom Thread
OCTAVIA SPENCER – The Shape of Water

Supporting actor

Winner: SAM ROCKWELL – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

CHRISTOPHER PLUMMER – All the Money in the World
HUGH GRANT – Paddington 2
WILLEM DAFOE – The Florida Project
WOODY HARRELSON – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding British film

Winner: THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin

DARKEST HOUR – Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
THE DEATH OF STALIN – Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider
GOD’S OWN COUNTRY – Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling
LADY MACBETH – William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch
PADDINGTON 2 – Paul King, David Heyman, Simon Farnaby

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Winner: I AM NOT A WITCH – Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer)

THE GHOUL – Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (Producers)
JAWBONE – Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)
KINGDOM OF US – Lucy Cohen (Director)
LADY MACBETH – Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)

Film not in the English language

Winner: THE HANDMAIDEN – Park Chan-wook, Syd Lim

ELLE – Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd
FIRST THEY KILLED MY FATHER – Angelina Jolie, Rithy Panh
LOVELESS – Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky
THE SALESMAN – Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

Documentary

Winner: I AM NOT YOUR NEGRO – Raoul Peck

CITY OF GHOSTS – Matthew Heineman
ICARUS – Bryan Fogel, Dan Cogan
AN INCONVENIENT SEQUEL – Bonni Cohen, Jon Shenk
JANE – Brett Morgen

Animated film

Winner: COCO – Lee Unkrich, Darla K. Anderson

LOVING VINCENT – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
MY LIFE AS A COURGETTE – Claude Barras, Max Karli

Original screenplay

Winner: THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Martin McDonagh

GET OUT – Jordan Peele
I, TONYA – Steven Rogers
LADY BIRD – Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Adapted screenplay

Winner: CALL ME BY YOUR NAME – James Ivory

THE DEATH OF STALIN – Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL – Matt Greenhalgh
MOLLY’S GAME – Aaron Sorkin
PADDINGTON 2 – Simon Farnaby, Paul King

Original music

Winner: THE SHAPE OF WATER – Alexandre Desplat

BLADE RUNNER 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
DARKEST HOUR – Dario Marianelli
DUNKIRK – Hans Zimmer
PHANTOM THREAD – Jonny Greenwood

Cinematography

Winner: BLADE RUNNER 2049 – Roger Deakins

DARKEST HOUR – Bruno Delbonnel
DUNKIRK – Hoyte van Hoytema
THE SHAPE OF WATER – Dan Laustsen
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Ben Davis

Editing

Winner: BABY DRIVER – Jonathan Amos, Paul Machliss

BLADE RUNNER 2049 – Joe Walker
DUNKIRK – Lee Smith
THE SHAPE OF WATER – Sidney Wolinsky
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Jon Gregory

Production design

Winner: THE SHAPE OF WATER – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

BEAUTY AND THE BEAST – Sarah Greenwood, Katie Spencer
BLADE RUNNER 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
DARKEST HOUR – Sarah Greenwood, Katie Spencer
DUNKIRK – Nathan Crowley, Gary Fettis

Costume design

Winner: PHANTOM THREAD – Mark Bridges

BEAUTY AND THE BEAST – Jacqueline Durran
DARKEST HOUR – Jacqueline Durran
I, TONYA – Jennifer Johnson
THE SHAPE OF WATER – Luis Sequeira

Makeup & hair

Winner: DARKEST HOUR – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji

BLADE RUNNER 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
I, TONYA – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
VICTORIA & ABDUL – Daniel Phillips
WONDER – Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

Sound

Winner: DUNKIRK – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten

BABY DRIVER – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
BLADE RUNNER 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth, Theo Green
THE SHAPE OF WATER – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
STAR WARS: THE LAST JEDI – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Special visual effects

Winner: BLADE RUNNER 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson

DUNKIRK – Scott Fisher, Andrew Jackson
THE SHAPE OF WATER – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
STAR WARS: THE LAST JEDI
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

British short animation

Winner: POLES APART – Paloma Baeza, Ser En Low

HAVE HEART – Will Anderson
MAMOON – Ben Steer

British short film

Winner: COWBOY DAVE – Colin O’Toole, Jonas Mortensen

AAMIR – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
A DROWNING MAN – Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
WORK – Aneil Karia, Scott O’Donnell
WREN BOYS – Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

EE Rising Star Award (voted for by the public)

Winner: DANIEL KALUUYA

FLORENCE PUGH
JOSH O’CONNOR
TESSA THOMPSON
TIMOTHÉE CHALAMET

Outstanding contribution to British cinema

JON WARDLE, NFTS

BAFTA Fellowship

Sir Ridley Scott

Tags

Related Articles